Barclays hisse senetlerinde Avrupa’ya odaklandı

HERO-BARCLAYS-EXTERIOR-CLOSE-16_9.large_.medium_quality.jpg

Barclays 2020 beklentilerini paylaştığı raporda hisse senedi piyasasında odağını ABD’den uzaklaşıp Avrupa’ya odaklandı.

Barclays Avrupa’nın gösterge endeksi Stoxx 600’in 2020 sonunda % 6 civarında yükselerek 430 puana çıkacağını öngördü.

Yükselişin 2019’a kıyasla daha ılımlı olacağı belirtilirken düşük pozisyonlanma, makro ekonomik – finansal koşullarda iyileşme, karlılıklarda toparlanma ve cazip değerlemelerin şu anki boğa piyasasının süreceğine işaret ettiği ifade edildi. Avrupa Hisse Senedi Stratejisti Emmanuel Cau Avrupa’nın ABD’ye kıyasla yıllık bazda görece düşük performans gösterdiğini ancak bu boşluğu son dönemde kapattığını ifade etti. Açıklamada “2020 için Avrupa ve ABD hisselerinin benzer şekilde yukarı yönlü hareket edeceğini düşünüyoruz ancak Avrupa’nın hisse değerlemelerini ABD’ye kıyasla daha cazip buluyoruz” ifadesini kullandı.

Uzman, Avrupa’nın makro göstergelerinin zayıflamasındaki temel nedenin Brexit belirsizliğinden ve ticaret bölünmelerinde kaynaklandığını ifade etti.

Kuruma göre İngiltere ve AB arasındaki Brexit düğümü 2020’de çözülürse küresel yatırımcılar yeniden hisse senedi piyasalarına yönelecek.

Bugün itibariyle Stoxx 600 endeksi yıl başından bu yana % 21.3 civarında, ABD’de S&P 500 Endeksi ise % 25.8 civarında yükseldi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum