AB’den İran’a nükleer anlaşmaya aykırı adımlarını geri alma çağrısı

eu_iran.jpg

İngiltere, Fransa, Almanya ve Avrupa Birliği (AB) İran’ı nükleer anlaşmaya aykırı adımlarını geri almaya çağırdı.

İngiltere, Fransa, Almanya dışişleri bakanları ile AB Yüksek Temsilcisi, yayımladıkları ortak yazılı açıklamada, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) İran’ın Fordo tesisinde yeniden uranyum zenginleştirmeye başladığını teyit ettiğine işaret edildi.

İran’ın adımının bu ülkeyle varılan nükleer anlaşmada Fordo tesisiyle ilgili yer verilen açık tedbirlere aykırı olduğu belirtilen açıklamada, bunun İran’ın anlaşmadaki taahhütlerine bağlılıktan vazgeçtiğini gösterdiği kaydedildi.

Açıklamada İran, düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyum stoklarına ilişkin azami sınırı aşan ve azami zenginleştirme sınırlarını geçen adımları da dahil olmak üzere, nükleer anlaşmaya aykırı adımlarını geri almaya çağrıldı.

Nükleer anlaşmanın tüm taraflarının, anlaşma koşullarına tam ve etkili bir şekilde uymasının öneminin vurgulandığı açıklamada, İngiltere, Fransa, Almanya ve AB’nin bu konudaki taahhütlerine bağlılığının altı çizildi.

Açıklamada, anlaşmaya uyulmasının tüm tarafların çıkarına olduğu belirtilirken, “İran, gecikmeksizin nükleer anlaşmadaki taahhütlerini tam uygulamaya geri dönmelidir.” ifadesine yer verildi.

UAEA’ya güven ve destek ifade edildi

İran’ın UAEA ile tam işbirliğine davet edildiği açıklamada, bu kuruluşa tam destek ve güven de ifade edildi.

İngiltere, Fransa, Almanya ve AB’nin nükleer anlaşmadaki sorun çözme mekanizmalarını değerlendirmeye hazır olduğuna işaret edilen açıklamada, bu konuda anlaşmanın diğer paydaşlarıyla da temas halinde olunduğu kaydedildi.

Açıklamada İngiltere, Fransa, Almanya ve AB’nin nükleer anlaşmadaki taahhütlerine bağlı kaldığının ve aralarında yaptırımların kaldırılmasının da yer aldığı bazı adımları, öngörüldüğü şekilde attığının da altı çizildi.

“Şimdi İran’ın anlaşmadaki taahhütlerine bağlı kalması ve anlaşmanın tüm taraflarıyla işbirliği içinde gerilimleri azaltması kritik önem taşıyor.” ifadesi kullanılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Biz uluslararası barış ve güvenliği temine yönelik olarak Ortadoğu’da gerilimleri azaltmanın koşullarını yaratmak ve kolaylaştırmak için diplomatik çabalarımıza devam etmeye hazırız. Ancak bu çabalar İran’ın son eylemleriyle giderek güçleşiyor.”

UAEA ile İran arasında müfettiş gerilimi

UAEA geçici Başkanı Cornel Feruta, bugün yönetim kuruluna yaptığı açıklamada, İran’ın bir ajans müfettişinin ülkeden ayrılmasına engel olduğunu bildirmişti.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum