ABD’den Kiev’e 10 milyon dolar ek yardım

1036322238.jpg

Kiev yönetiminin Rusya’yla gerilimi tırmandırıcı provokasyonlarını her fırsatta ‘ödüllendiren’ Washington, Ukrayna savaş gemilerinin Rus karasularını ihlal etmesi nedeniyle yaşanan Kerç Boğazı gerilimi sonrasında yeni destek açıklaması yaptı.

‘İNGİLTERE VE LİTVANYA DA YARDIM EDECEK’

Ukrayna’ya 10 milyon dolar ek yardım sunacaklarını kaydeden Palladino, “Bunu İngiltere ve Litvanya’yla birlikte yapıyoruz. Bu ülkeler de Ukrayna’ya güvenlik alanında yaptıkları yardımı artırmayı planlıyor” dedi.

Palladino, Rusya’ya tutuklu Ukraynalı askerleri ve gemileri Kiev’e iade etme, Kerç Boğazı ile Azak Denizi’ni Ukrayna’daki limanlara geçiş için kullanıma açma, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterme çağrısı da yaptı.

25 Kasım’da 3 Ukrayna gemisinin Rus karasularına girmesi yüzünden Rusya, bölgeye savaş uçaklarını sevk etmişti. Rusya, ayrıca, Kerç Boğazı’ndaki Kırım Köprüsü’nün altına bir tanker yerleştirip güvenlik nedeniyle buradaki trafiği bir süre için durdurmuştu. Olay sonucunda 3 Ukrayna gemisiyle Ukraynalı askerler tutuklanmıştı.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum