AB Komisyonu Başkanı Juncker: “Anlaşmalı Brexit için tek seçenek, mevcut çekilme anlaşması”

GettyImages-674813502-714x441.jpg

European Union Commission President Jean-Claude Juncker delivers a press conference following a Special Meeting of the European Council at the EU Council building in Brussels on April 29, 2017. The EU needs a "serious British response" to its demands to protect citizens' rights, EU President Donald Tusk said on April 29, setting terms for launching new ties with the bloc after Brexit. / AFP PHOTO / THIERRY CHARLIER (Photo credit should read THIERRY CHARLIER/AFP/Getty Images)

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Britanya Başbakanı Boris Johnson‘a, Britanya’nın Avrupa Birliği’nden bir anlaşma ile ayrılması için tek seçeneğin hali hazırda masada duran çekilme anlaşması olduğunu söyledi.

Johnson ile Juncker arasındaki telefon görüşmesine ilişkin bilgi veren Juncker’in Sözcüsü Mina Andreeva, Juncker’in Britanya’nın ortaya koyacağı her fikrin AB tarafından geri çekilme anlaşmasına uyum açısından analiz edileceğini Johnson’a ifade ettiğini belirtti.

Boris Johnson’ın Sözcüsü de yaptığı açıklamada, Johnson’ın Juncker’e bir Brexit anlaşmasına varılabilmesi için May hükümeti ile üzerinde uzlaşılan anlaşmadaki ‘İrlanda backstop’ maddesinin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

İrlanda ‘tedbir’ maddesi, İrlanda adasında fiziki sınır oluşmasını engellemeyi güvence altına alıyor.

Johnson ayrıca, mevcut çekilme anlaşmasının Britanya Parlamentosu tarafından 3 kere reddedildiğini ve mevcut şekli ile geçemeyeceği de ifade etti.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum