AB Komisyonu Başkanı: “Anlaşmasız Brexit yıkıcı sonuçlara yol açacak”

GettyImages-1065066346-714x476.jpg

BRUSSELS, BELGIUM - NOVEMBER 25: President of the European Commission Jean-Claude Juncker speaks to the media with European Union chief Brexit negotiator Michel Barnier and European Council President Donald Tusk during a press conference after attending a special session of the European Council over Brexit on November 25, 2018 in Brussels, Belgium. The three EU representatives briefed the media after leaders of the 27 remaining member states of the European Union met and approved the United Kingdom's withdrawal agreement for leaving the European Union and the political declaration that will set the course for the U.K.'s relationship with the E.U. once Brexit is complete. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Sky News televizyon kanalına verdiği röportajda AB ile İngiltere’nin Brexit konusunda bir anlaşmaya varabileceğine inandığını belirtti.

Juncker, “Bir anlaşmaya varabileceğimizi düşünüyorum. Bir anlaşmaya varmak için elimden geleni yapıyorum. Çünkü anlaşma olmadan bir Brexit fikrini sevmiyorum” ifadelerini kullandı.

Juncker bir anlaşmaya varılmadığı takdirde İngiltere’nin AB’den ayrılması konusunda ise, “En azından bir yıl içinde yıkıcı sonuçlara yol açacaktır. Anlaşma olmadan da bir Brexit’e hazırız. Umarım İngiltere de hazırdır, ama emin değilim” dedi.

Juncker ayrıca, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, yeni bir Brexit anlaşması için bazı fikirlerini yansıtan belgeleri gönderdiğini ama bunları incelemeye vakti olmadığını itiraf etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum