Trump-Xi görüşmesi Aralık ayına ertelenebilir

7292a6b2-a73c-11e9-8d5c-2d5b58977904_image_hires_041405.jpg

Bloomberg’te yer alan habere göre, ABD Başkanı Donald Trump ve Çinb Devlet Başkanı Xi Jinping’in Aralık ayına kadar,  kısmi ticaret anlaşmasını imzalayamayabileceklerini ve iki ABD şehrinin görüşme yeri olarak kabul edilmediğini belirtti.

İki taraf ABD’nin ek gümrük vergilerini düşüreceği, Çin’in ise ABD’den özellikle tarım ürünü olmak kaydıyla ithalatı sürdüreceği kısıtlı bir ticaret anlaşması üzerine uzalaşmaya çalışıyorlar.

Liderler, Trump’ın başlattığı ve ülkelerin ekonomilerine ciddi zararlar veren ABD-Çin ticaret savaşını ilk etapta 2020 seçimleri öncesinde çözmeyi umuyorlar.  Anlaşmanın bu ay Şili’de gerçekleşmesi planlanan APEC Zirvesi’nde imzalanması bekleniyordu fakat, Başkent Santiago’daki toplumsal protestolar nedeniyle APEC Zirvesi’iptal edildi.

Haberin dayandırıldığı kaynak, Beyaz Saray tarafından içerisinde Alaska ve Iowa’nın da bulunduğu  görüşmenin  için teklif edilen şehirlerin kabul edilmediğini bu alternatifler yerine, Asya ve Avrupa’daki alternatiflerind değerlendirildiğini aktardı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum