Trump tehdit etti: Xi G-20’ye katılmazsa gümrük vergileri artırılacak

2224165_720x360.jpg

ABD Başkanı Donald Trump  Pazartesi günü Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in G-20 Liderler Zirvesine katılmaması halinde Çin’e ek vergileri uygulanabileceği açıklamasında bulundu.

Trump Pazartesi günü Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada ek gümrük vergilerini ‘yüzde 25’den çok daha yüksek bir seviyeye’ çıkarabileceğine vurgu yaptı.

CNBC’nin Trump ile yaptığı röportajda  Çin ile G-20 Liderler Zirvesinde bir görüşme gerçekleşmemesi halinde vergilerin yükseltilip yükseltilmeyeceği soruldu. Trump Becky Quick ile telefonda yaptığı röportajda “Bu derhal yeni tarifeler uygulanacağı anlamına mı geliyor?” sorusuna “Evet, öyle” dedi.

ABD Başkanı Trump daha önce de yakın zamanda ticaret uzlaşmasına varılmazsa geri kalan 300 milyar dolarlık ürün için de gümrük vergilerinin yükseltileceğini belirtmişti. Trump yönetimi geçen ay ABD’nin Çin’den aldığı 200 milyar dolarlık ürün için gümrük vergilerini yükseltmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 28-29 Haziran’da Japonya’nın Osaka kentinde 19 ülke ve AB’nin katılması planlanan G-20 Liderler zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Trump, “Bence Xi gelecek ve biz görüşme için bir tarih belirleyeceğiz. Bence gelecek, bizim mükemmel bir ilişkimiz var. Aslında Xi inanılmaz bir adam,  mükemmel birisi. O çok güçlü, çok zeki” dedi.

Trump ayrıca  Pazartesi günü, “Çin bir anlaşma yapacak, çünkü anlaşmak zorunda kalacak” dedi. Trump ABD ile Çin arasında ticaret gerilminin sürdükçe gümrük vergilerinin yükseltileceğini belirtmişti.

Trump, yönetiminin yüzde 35-40’lık ürüne uyguladığı ek gümrük vergisinin anlaşmaya varılmaması halinde yüzde 60’a kadar artabileceğini belirtti.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum