Powell’ın söylemleri faiz indirimi beklentisini güçlendirdi

181127-jerome-powell.jpg

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisine yönelik aşağı yönlü risklerin, ticaret savaşının işletme yatırımlarını zayıflatması ve enflasyonun zayıf kalması ile birlikte sürdüğünü kaydederek, politika yapıcıların bu ay faiz indirimine gitmeye hazırlandığını işaret etti.

Powell, Çarşamba günkü Kongre konuşması öncesinde yayınlanan konuşma metnine göre, “Fed yetkililerinin Haziran ayındaki toplantısında bu yana, ticaret gerilimlerine ilişkin belirsizlikler ve küresel ekonominin gücüne ilişkin endişeler, ABD ekonomisinin görünümü üzerimde baskı oluşturmaya devam ediyor görünüyor” dedi ve enflasyon baskılarının durgun kaldığını sözlerine ekledi.

Fed Başkanı’nın yarı yıl konuşması, ABD merkez bankasının, güçlü çıkan istihdam verilerine karşın, 30-31 Temmuz’daki politika toplantısında borçlanma maliyetlerini düşürmeye hazırlandığı yolundaki piyasa görüşünü destekledi.

Traderla bu ayki toplantıda faiz indirimine gidileceğine ilişkin bahislerini güçlendirdi ve 2019 yılının sonuna kadar üç çeyrek puanlık faiz indirimine yakın bir fiyatlamaya doğru hareket ettiler. ABD endeks vadeli kontratları düşüşünü tersine çevirirken, ABD Hazine tahvilleri ralli yaptı ve dolar değer kaybetti.

Powell’ın bu yorumları, ABD Başkanı Donald Trump’ın faizlerin indirilmesine yönelik baskılarının arttığı bir dönemde geldi.

Powell konuşmasının başında merkez bankasının maksimum istihdam ve fiyat istikraını sağlama görevine vurgu yapmanın yanında, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ihtiyacı ile birlikte gelmesinden dolayı “bağımsızlığın” önemine de dikkat çekti.

Ters akıntılar

Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bu yıl görüşününeden değiştirdiğine ilişkin sebepleri dikkatli bir şekilde açıkladı ve “ters akıntılar tekrar ortaya çıktı ve daha büyük çaplı belieizlikler yarattı” dedi. Çin ile ticaret savaşında ateşkes ilan edilmesine karşın, Powell görünüme yönelik aşağı yönlü risklerde dikkat çekmeye devam etti.

Powell, konuşma metninde, “Görünüme yönelik belirsizlikler son aylarda arttı,” dedi ve “Ekonomik ivme bazı büyük ekonomilerde yavaşlıyor görünüyor ve bu zayıflık ABD’yi etkileyebilir. Dahası, ticaret gelişmeleri, fderal borç tavanı ve Brexit gibi bir dizi hükümet politikası soorunu da henüz çözüme kavuşmadı” değerlendirmesinde bulundu.

Fed Başkanı, politika yapıcıların, enflasyondaki zayıf rakamların şimdilerde beklediklerinden daha da inatçı olabileceği riski dahil gelişmeleri dikaktle izlediklerini belirtti.

Buna ek olarak, Powell işletme yatırımlarındaki yavaşlama, yavaşlayan küresel büyüme ve konut yatırımları ve imalat sektörü üretimindeki düşüşleri de işaret etti.

TSİ 17:00’da Powell’in Washington’da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

-Facebook’un Libra projesi ciddi endişeler yaratıyor

-Başkan Trump ‘git’ derse tabii ki gitmem. Kanun bana 4 sene boyunca bir süre verdi ve ben bu süre boyunca hizmet edeceğim

-Fed, FOMC toplantısına kadar gelen verilere bakacak

-Fed para politikası kararlarını bağımsız şekilde veriyor

-Fed, Libra ile ilgili endişeleri çözme yönündeki çabaları koordine ediyor

-Küresel büyüme konusundaki belirsizlikler görünümü olumsuz etkilemeye devam ediyor

-Haziran toplantısından bu yana gelen veriler hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor

-Haziran ayı istihdam raporu çok iyi ve olumlu bir haberdi

-Fed enflasyonu simetrik olarak yüzde 2’de tutmalı

-ABD ekonomisinde tüketim tarafı iyi konumda

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum