Powell: Ekonomi rayında gittiği sürece mevcut politika uygun

images-2-4.jpg

Fed Başkanı Jerome Powell Kongre’deki sunumunda ekonomi rayında gittiği sürece mevcut para politikasının uygun olduğunu söyledi.

Powell “Ekonomi bizim beklentilerimizle uyumlu kaldıkça, büyüme ılımlı, istihdam piyasası güçlü, enflasyon % 2’lik hedefimizle simetrik oldukça şu anki para politikası duruşunun uygun olduğu görüşündeyiz” değerlendirmesini yaptı.

Powell görünümün olumlu olsa da hala kayda değer risklerin sürdüğünü belirtti. Powell küresel anlamda yavaş büyüme ve ticaret politikalarının risk oluşturduğunu ifade etti.

Powell istihdam piyasasının güçlü olduğunu, gelirlerin ve Tüketici Güveninin arttığını belirtti. Aldıkları politika aksiyonlarının etkilerini takip edeceklerini söyleyen Powell enflasyonun hedefin altında kalıcı olmasının uzun vadeli enflasyon beklentilerini de düşürebileceğini ifade etti.

Powell artan federal borçluluk konusunda endişeli olduğunu da sözlerine ekledi.

Fed bu sene 3 kez indirime giderek faizi % 1.5 – 1.75 aralığına çekmişti.

Powell ve Fed faiz politikası nedeniyle uzun süredir ABD Başkanı Trump’ın hedefinde..2020 seçimleri için çalışmaları hızlandıran Trump dün New York’taki konuşmasında çok yüksek faiz ödediklerini, faizlerin inmesi gerektiği söylemini yineledi, Fed’in ülkeyi rekabette dezavantajlı hale getirdiğini belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum