Kuzey Kore “teröre destek veren ülkeler” listesinde!

north-korea-usa-countermeasures-related600.jpg

Kabine toplantısı öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan Trump, “Bugün Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Kore’yi ‘teröre destek veren devletler listesine’ eklemiştir” açıklaması yaptı.

Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırmak üzere ülkeyle ilgili kritik bir adımı attıklarını belirten Trump, “Bugün ABD, Kuzey Kore’yi teröre destek veren devletler listesine ekledi. Çok önceden yapılmalıydı. Yıllar önce yapılmalıydı” dedi.

Pyongyang yönetiminin dünyayı nükleer yıkımla tehdit ettiğini savunan Trump, Kuzey Kore’nin yabancı ülkelerdeki suikastlar dahil uluslararası terör eylemlerini desteklediğini öne sürdü.

Trump, şöyle devam etti:

“Bu adım, Kuzey Kore yönetimi ve yönetimle ilişkilere yeni yaptırımlar ve cezalar getirecek ve zaman zaman hakkında okuduğunuz ve bazen de hakkında yazdığınız eli kanlı rejime karşı başlattığımız maksimum baskı kampanyamızı destekliyor. Yarın Hazine Bakanlığı da Kuzey Kore’ye yönelik ek yaptırımlar açıklayacak.”

Uygulanacak yaptırımların çok büyük olacağına işaret eden Trump, söz konusu yaptırımları “en üst düzey yaptırım” olarak niteledi.

ABD yönetiminin bu kararıyla, Kuzey Kore yeniden ‘teröre destek veren devletler’ listesine eklenecek. Kuzey Kore bu listeden 2008 yılında eski ABD Başkanı George W. Bush tarafından çıkarılmıştı. Listede İran, Sudan ve Suriye de yer alıyor.

(Sputnik) 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum