Dünyada barışa en büyük zarar veren ülke ABD

rBABCmFC-NOAcw4QAAAAAAAAAAA739.2048x1365.770x514.jpg

ABD basınında yer alan habere göre, ABD’nin insansız uçaklarının ağustos sonunda Afganistan’da bombaladığı hedeflerin terör örgütleriyle hiçbir alakası bulunmuyor. Üstelik bombalı saldırılarda 10 masum sivil hayatını kaybetti. Bu yaşanan, insan haklarını hiçe sayan ve siyasi zorbalık uygulayan ABD’nin dünyadaki barışa en büyük zarar veren ülke olduğuna yeni bir kanıt teşkil ediyor.

ABD’li tarihçi Paul Atwood, “Savaş, ABD’lilerin yaşam tarzıdır.” demişti. ABD savaşlar, kölelik sistemi ve katliamlarla dünyanın süper gücü haline geldi. ABD, kuruluşundan bu yana geçen 240 yılda yalnızca 16 yıl hiçbir savaşa girmedi. II. Dünya Savaşı’nın ardından sınırları dışında çok sayıda savaş başlatan ABD, dünya çapında çatışmalara, sayısız masum sivilin öldürülmesine ve büyük varlık kaybına sebep oldu.

Örneğin, 2003 yılında ABD ilgili kanıtı bulmaması durumunda Irak savaşını başlattı. ABD’deki Brown Üniversitesi’ne ait Watson Uluslararası ve Halkla İlişkiler Enstitüsü’nün istatistik verilerine göre, en az 180 veya 200 bin sivil Irak savaşında hayatını kaybetti. ABD ordusunun kullandığı tükenmiş uranyum ve fosfor bombaları, bugüne kadar yine Iraklı vatandaşların sağlığı ve ülkedeki ekolojik ortama büyük zarar veriyor.

Gerçekler, uluslararası düzene zarar veren ülkenin ABD olduğunu kanıtladı. ABD’nin siyasi zorbalığı uygulamaya devam etmesi durumunda, ABD’ye protesto sesleri daha yüksek olacak.

Yorumlar

yorum