Demokratlardan Trump’ın silah satışına bir engel daha!

1037571391.jpg

ABD’de Başkan Donald Trump’ın Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) başta olmak üzere bazı ülkelere silah satışlarında Kongre onayını ‘bypass’ eden acil durum yetkisini kullanma kararı aldı. Bu kadarın ABD gündeminde yankıları devam ederken, Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlardan Trump’ın hamlesine karşı yeni adımlar gelmeye devam ediyor.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Kaliforniya eyaletinden Demokrat Vekil Ted Lieu’nun Trump yönetiminin Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkelerine silah satışını engelleyecek bir karar tasarısı sunduğu belirtildi.

Lieu da yaptığı açıklamada, “Trump’ın acil durum ilan etmesi, kendisine ‘hayır’ denilen bir yönetimin görevini korkunç bir şekilde kötüye kullanmasından başka bir şey değil” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin silah satış sürecinin, satışın ülke menfaatleri ve kanunlarına uygunluğunun gözden geçirilmesi amacıyla Kongre onayını da içerdiğine işaret eden Lieu, Trump yönetimimin söz konusu satışların bu standartları karşılamadığını bildiğini ve bu nedenle de acil duruma başvurduğunu ifade etti.

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyeleri David Cicilline, Abigail Spanberger ve Tom Malinowski de özellikle hassas güdümlü bombaların transferine ilişkin bir karar tasarısı sundu.

TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDE SİLAH SATIŞI OTURUMU

Söz konusu karar tasarıları, Temsilciler Meclisinde silah satışına ilişkin, Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Clark Cooper ile yapılan oturumun ardından geldi.

Oturumda Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel, “Ortada bir acil durum yok. Bu durum sahte, bu durum uydurma. Bu hukuk istismarı” eleştirisinde bulundu.

Cooper da oturumda yaptığı açıklamada, söz konusu silah satışını savunarak, bu satışın ABD’nin müttefiklerinin korunması için önemli olduğunu vurguladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum