Cincinnati Üniversitesi, COVID-19’u ‘Çin virüsü’ olarak adlandıran profesörün sözleşmesini yenilemedi

Cincinnati Üniversitesi, COVID-19 konulu bir tartışma sırasında “Çin virüsü” terimini kullandığı bildirilen bir profesörün sözleşmesini yenilememe kararı aldı.

Üniversite sözcüsü M.B. Reilly, The Cincinnati Enquirer’a yaptığı açıklamada “Çin virüsü” terimini kullandığı tespit edilen Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Koleji yardımcı eğitmeni John Ucker’ın sözleşmesini yenilememe kararı aldıklarını belirtti.

2020 yılının Eylül ayında Ucker’in bir e-posta mesajında “Çin virüsü” ifadesini kullanması üzerine bir öğrencisi tarafından paylaşılan ekran görüntüsü sosyal medyada viral haline gelerek Twitter’da yaklaşık 200.000 etkileşim topladı. Konunun gündeme gelmesiyle üniversite tarafından bir soruşturma başlatıldı ve soruşturma sonrasında John Ucker’in sözleşmesinin yenilenmemesi kararı alındı.

Üçüncü sınıf mühendislik öğrencisi Evan Sotzing, Ucker’a bir e-posta göndererek yüz yüze laboratuvar dersine katılamayacağını çünkü kız arkadaşının koronavirüs testinin pozitif çıktığını söylemesi üzerine Ucker, “Çin (sic) virüsü pozitif olan öğrenciler için not vermeyeceğim” cevabını verdi.

Kısa bir süre sonra, Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Dekanı John Weidner, gerekli incelemeler için üniversitenin Fırsat Eşitliği ve Erişim Ofisi’nin görevlendirildiğini belirtti.

Weidner, “Konum veya etnik kökenle ilgili bu tür yabancı düşmanı yorumlar ve damgalamalar rahatsız edici olmanın da ötesindedir. COVID-19 hakkında hem doğruluk hem de empati kurarak konuştuğumuzda herkesi daha iyi koruyabiliriz. Hepimizin çabalaması gereken bir konu” dedi.

Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı John Weidner’ın açıklaması: pic.twitter.com/oCKEFUZtKv

– U of Cincinnati (@uofcincy) 18 Eylül 2020

Enquirer’dan aktarılanlara göre Ucker, Eylül ayında maaşlı idari izne ayrıldı. Bu izin, Aralık ayından dönem sonuna kadar uzatıldı.

Weidner, “Çin virüsü söylemi taciz olmanın ötesinde kötüleyici bir yargı taşıyan ifadedir. Bu nedenle, toplumumuzun üyelerine karşı hakaret eden kişi, eğitim ortamımızdan uzaklaştırılmıştır” İfadelerini kullandı.

Virüsün ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde tespit edilmesi nedeniyle COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana Asya kökenli insanları hedef almak için “Çin virüsü” ve diğer ırkçı ifadeler kullanıldı.

Dünya Sağlık Örgütü’ndeki halk sağlığı yetkilileri ve uzmanları, ırkçı profillemeye yol açacağını söyleyerek aşağılayıcı sözlere karşı uyarıda bulundular.

Çok sayıda çalışma, “Çin virüsü” ifadesinin Asyalı Amerikalılara yönelik ayrımcılık ve saldırılarda bir artışla aynı zamana denk geldiğini göstermektedir.

Asyalı Amerikalılar ve Pasifik Adalılarına karşı olayları izleyen bir raporlama merkezi olan Stop AAPI Hate bu ayın başında yayımlamış olduğu raporda Mart 2020’den bu yana Asya karşıtı nefret olaylarında yaklaşık 3.800 şikâyet tespit ettiklerini belirtti.

Ancak eski Başkan Trump ve müttefikleri virüsü tanımlamak için ‘Çin virüsü” ifadesini kullanmaya devam etmekte. Trump, bu ifadeyi kullanmanın Asyalı Amerikalılara karşı tehlikeli bir damgalanmaya yol açabileceği görüşünü reddetmekte.

Geçen hafta yayınlanan bir araştırma, Trump’ın bu ifadeyi kullanmasının Twitter’da Asya karşıtı hashtag’lerde bir artışa yol açtığı sonucuna ulaşmıştı.

Yorumlar

yorum