ABD’li ekonomistler Fed tutanaklarını değerlendirdi

abdli-ekonomistler-fed-tutanaklarini-degerlendirdi_9be8974.jpg

ABD’li ekonomistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ait tutanakları AA muhabirine değerlendirdi.

Moody’s Analytics Direktörü Ryan Sweet, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) yılın ilk toplantısına ait tutanakları nispeten “şahin” bulduğunu söyledi.

Birçok Fed üyesinin faiz artışına “oldukça yakında gidilmesinin” uygun olduğunu düşünmesine karşın Fed’in martta harekete geçmesini beklemediğini vurgulayan Sweet, şunları kaydetti:

“Fed’in martta faiz artıracağını düşünmüyorum. Çünkü üstesinden gelinmesi gereken bazı engeller var. Piyasa beklentisini çok hızlı yükseltmeleri lazım. Ancak tutanaklarda martta eyleme geçmek için acele ettiklerine dair bir ipucu görmedim. Mayıs ya da hazirana kadar beklemeleri muhtemel.”

Fed tutanaklarında faiz artışı eğilimi

“Yılın ilk yarısında faiz artırma olasılığı yüzde 90”

Moody’s Analytics Direktörü Sweet, Fed’in yılın ilk yarısında yüzde 90 olasılıkla faiz artıracağı öngörüsünde bulunurken, “Faiz artışı için mart toplantısına yüzde 30, mayıs toplantısına yüzde 40 ve haziran toplantısına yüzde 20 ihtimal veriyorum.” dedi.

“Çoğu Fed yetkilisi hazirandan önce harekete geçmek istiyor”

High Frequency Economics’in Başekonomisti Jim O’Sullivan da birçok Fed yetkilisinin yılın ilk faiz artışı için hazirana kadar beklemek istediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Mart toplantısı faiz artışı için hala canlı ancak harekete geçilmesi, gelecek birkaç hafta içinde açıklanacak verilerde yukarı yönlü sürprizlerin yaşanmasına bağlı.10 Mart’ta açıklanacak istihdam raporu kesinlikle belirleyici olabilir. Her halükarda, çoğu Fed yetkilisinin hazirandan önce yeniden harekete geçmek istediğini düşünüyorum. Ardından önceden ayarlanmış bir basın brifingi olmasa da 2-3 Mayıs toplantısı faiz artışı için bir ihtimal. Fed, daha önce gerekirse kısa süre içinde telekonferans ayarlayabileceklerini açıkça ortaya koydu.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum