ABD’de bir eyalette daha kürtajı yasaklayan tasarı kabul edildi

1039049259.jpg

Muhafazakâr Alabama eyaletinde Eyalet Senato’sunda yapılan oturumda, hamileliğin hangi aşamasında olursa olsun kürtaj uygulanmasını suç kapsamına alan tasarı kabul edildi.

Ensest ve tecavüz gibi durumlarda ayrıcalık tanınmasını öngören değişiklik teklifi de reddedildi.

Oldukça katı olan yasa, sadece annenin sağlığı tehdit altındaysa kürtaja izin veriyor.

DOKTORLARA 99 YILA KADAR HAPİS ÖNGÖRÜYOR

Tasarı ile A tipi suç kapsamına alınan kürtajı gerçekleştiren doktorlar 10 ile 99 yıl hapis cezasıyla yargılanacak.

Ancak kürtaj olan kadınlar ceza kapsamının dışında bırakılıyor.

Cumhuriyetçi Parti’den parlamenter Terri Collins, tasarının kabul edilmesi sonrası yaptığı açıklamada, “Biz, rahimdeki bebeğin bir insan olduğuna inanıyoruz” dedi.

Demoktrat Parti’den Senatör Bobby Singleton ise tasarının ‘doktorları suçlu konumuna’ sokabileceğini savundu.

Yasa, Cumhuriyetçi Vali Kay Ivey tarafından imzalandığında yürürlüğe girecek. Ivey, kürtaja karşı tutumuyla biliniyor.TEPKİ ÇEKEN ‘KALP ATIŞI TASARISI’ NE DİYOR?

‘Kalp Atışı Tasarısı’ olarak anılan yasa, fetüste kalp atışlarının duyulduğu andan itibaren kürtaj yapılmasını yasaklıyor.

Ancak doktorlar ve insan hakları savunucuları, bebeklerin kalp atışlarının yaklaşık altıncı haftada duyulduğuna, kadınların hamile olduğunu ise biyolojik olarak yaklaşık dokuzuncu haftada fark edebildiğine dikkat çekiyor; yasanın kürtajı fiilen yasaklamak anlamına geldiğini vurguluyor.

1973 TARİHLİ KARARI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR

Alabama dışında Georgia, Kentucky, Mississippi ve Ohio’da da benzer kürtaj yasağı uygulanıyor. Ancak Alabama, yasanın içeriği bakımından  ABD’deki örnek yasaların hepsinden öteye geçiyor.

Ülkedeki kürtaj karşıtı örgütler, Alabama’da kabul edilen bu yasanın, kürtajı serbest bırakan 1973 tarihli ABD Yüksek Mahkemesi kararını da değiştirmesini istiyor.

Yasa kadın örgütlerinin, insan hakları savunucuların tepkisi çekti.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum