ABD’de araştırmalar, ülkede 2019 Noel’inden önce Kovid-19 vakası olduğunu ortaya çıkardı

cQ5eO_Y1NkGiAmympAad7Q.jpg

Kovid-19’un kökeni ve nasıl yayıldığı konusunda çeşitli araştırmalar yapan ABD’li kuruluşlar, ülkede Aralık 2019 tarihinde Kovid-19 vakaları olduğuna dair bulgulara ulaştı. 2020 yılının başlarında 24 bin Amerikalı’dan alınan kan örneklerini yeniden inceleyen uzmanlar, ABD’de Aralık 2019 tarihinde farklı bölgelerde Kovid-19 vakasının ortaya çıktığını saptadı. AP’de yer alan Mike Stobbe imzalı habere göre, analizler kesin değil ancak uzmanları daha çok araştırmaya yapmaya sevk edecek bulgulara sahip. Federal sağlık yöneticileri, Çin’de patlayan yeni bir virüsün farkına varmadan önce ABD’de az sayıda Kovid-19 enfeksiyonunun meydana gelmiş olabileceğini kabul ediyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) İmmünoloji Ekibi Baş Araştırmacısı Natalie Thornburg, çalışma sonuçlarını “oldukça tutarlı” olarak yorumlayarak “Ancak o dönemde hastalık yaygın değildi, şubat sonunda yaygınlaşmaya başladı. Bu tür sonuçlar, ülkelerin birlikte çalışması ve yeni ortaya çıkan virüsleri mümkün olduğunca hızlı ve iş birliği içinde tanımlaması gerektiğinin önemini gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

ABD’de resmi olarak ilk Kovid-19 vakası, 15 Ocak’ta Wuhan’dan dönen ve 19 Ocak’ta Washington’daki bir kliniğe başvuran bir kişide saptandı. CDC yetkilileri, başlangıçta ABD salgınını başlatan kıvılcımın ocak ortasından şubat başına kadar üç haftalık bir sürede yaşandığını söylüyor ama o zamandan beri yapılan araştırmalar – bazıları CDC tarafından yapılanlar da dahil olmak üzere – daha önce az sayıda enfeksiyon meydana geldiği tezini güçlendiriyor.

Aralık 2020’de yayınlanan ve Amerikan Kızıl Haç kan bağışlarından alınan 7 bin örneği analiz eden CDC liderliğindeki bir çalışma, virüsün Aralık 2019’un ortalarında bazı Amerikalılara bulaştığını öne sürdü. Öte yandan Ulusal Sağlık Enstitüleri araştırmacıları tarafından 15 Haziran’da çevrim içi olarak yayınlanan bir başka araştırma da benzer sonuçları ortaya koydu. Sağlık araştırmaları için uzun zamandır 1 milyon Amerikalıyı takip etmeyi amaçlayan “All Of Us” adlı uzun vadeli bir çalışmanın parçası olarak 2020’nin ilk üç ayında ülke genelinde 24 binden fazla insandan alınan kan örnekleri analiz edildi. CDC çalışması gibi, bu araştırmacılar da kanda koronavirüs enfeksiyonunun kanıtı olarak alınan ve bir kişiye ilk bulaştıktan iki hafta sonra tespit edilebilen antikorları aradı.

Araştırmacılar, Illinois’den üç ve Massachusetts, Mississippi, Pennsylvania ve Wisconsin’den birer olmak üzere yedi çalışma katılımcısının, bu eyaletlerde resmi olarak bildirilen herhangi bir Kovid-19 vakasından daha önce enfekte olduğunu söylüyor. Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda doçent olan ve çalışmanın başyazarı Keri Althoff, Illinois vakalarından birinin Noel arifesinde enfekte olduğunu söylüyor.

Öte yandan araştırmacılar, Kovid-19’a neden olan SARS-CoV-2’yi nötralize eden antikorları, soğuk algınlığına neden olanlar da dahil olmak üzere diğer koronavirüslerle savaşan antikorlardan ayırt etmenin zorluğuna da dikkat çekiyor.

Harvard’dan William Hanage, “Virüsün genellikle bilinenden çok daha önce ABD’ye girmiş olması tamamen makul olsa da bu konudaki düşüncelerimizi değiştirecek kadar güçlü bir kanıt olduğu anlamına gelmez” diyor. NIH araştırmacıları, enfekte olan kişilerin daha önce herhangi bir seyahat gerçekleştirip gerçekleşmediğini henüz araştırmadı. Ancak yedi kişinin, ABD vakalarının ilk dalgasının yoğunlaştığı New York City veya Seattle’a ya da yakınında yaşamadıklarını dikkate değer buldular. Althoff, “Soru, virüsün nasıl ve nerede ilk olarak ortaya çıktığı. Yeni çalışma, muhtemelen ülkemizde birçok yerde olduğunu gösteriyor” dedi.

Yorumlar

yorum