ABD ilk çeyrekte 3 yılın en yavaş büyümesini kaydetti

amerika-buyume.jpg

ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde 3 yılın en yavaş büyümesini gerçekleştirdi. Tüketici harcamaları da 2009’dan beri en kötü performansı kaydetti. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre 2016’nın son çeyreğinde %2.1 büyüyen ekonomi ilk çeyrekte  % 0.7 büyüdü.

Bloomberg anketine katılan uzmanların beklentisi %1’di. Büyümenin beklentiden daha düşük gelmesinde ekonominin en büyük kısmını oluşturan tüketici harcamalarında yaşanan düşüş etkili oldu. Tüketici harcamaları %0.3 ile 2009 yılından beri en düşük seviyede gerçekleşti. Tüketicilerin otomobil, yakıt ve giyim harcamalarının azaldığı görüldü.

GSYH Fiyat Endeksi ilk çeyrekte %2.3 arttı. Beklenti %2’ydi. Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi ise %2 ile 4 çeyreğin en hızlı artışını kaydetti.

Büyümedeki yavaşlamanın geçici nedenlere bağlı olduğu belirtiliyor.

JPMorgan Chase & Co.’da şef ekonomist olan Michael Feroli “ilk çeyrekte tüketim ve stoklar gibi zayıf olan bazı göstergelerin ikinci çeyrekte tersine çevrileceğini düşünmek için nedenler var. Gelirler toparlanmaya başlıyor ve bu tüketici harcamalarını destekliyor.” yorumunu yaptı.

Beklentiden düşük gelen büyüme verisinin Fed’in gelecek aylarda faiz artışı yapmasına engel teşkil etmeyeceği belirtiliyor. İlk çeyrek büyüme verisinin ABD Başkanı Donald Trump’ın politikaları konusunda bir hüküm oluşturmadığı ifade ediliyor, ancak ekonomistler büyümenin sürdürülebilir bazda Trump’un %3-4 hedefine ulaşacağı konusunda şüpheli.. Uzmanlar 2019’a kadar yıllık büyümenin %2.2-2.3 civarında olabileceğini öngörüyor.

Kaynak: Bloomberght

 

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum