ABD Hükümeti’nden YouTube ve Google’a rekor ceza

Google-YouTube.jpg

YouTube, yakın zamanda çocuk haklarını ihlal ettiği için çokça eleştiriye hedef olmuştu. ABD Hükümeti, 13 yaşından küçük çocuklar üzerinden YouTube ve Google’a rekor ceza kesti.

Video platformu YouTube, uzun süredir yayın politikası ve özellikle çocuklar üzerindeki etkisi nedeniyle eleştiriliyor. Platformun üzerinde dolanan kara bulutların en önemli nedenlerinden biri de, YouTube ve Google’ın çocukları hedeflemesi ve takip etmesi. ABD Hükümeti, bu nedenle YouTube’a ağır bir ceza kesti.

ABD’ye göre YouTube, uygun olmayan şekillerde 13 yaşından küçük çocuklara, esasen yetişkinleri hedeflemesi gereken videoları izletmeye çalışıyor.

Yetişkinler için içerik üreten kanalların belli başlı videolarını 13 yaşından küçük çocuklara da ulaştıran YouTube, inceleme altında. Platform, hem algoritması hem de hedefleme çalışmaları nedeniyle bu incelemeye tabi tutuldu ve hata yaptığı belirlendi.

Facebook, Apple ve Amazon ile benzer incelemelere tutulan YouTube, Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası’na aykırı davrandığı gerekçesiyle, milyonlarca dolarlık bir cezayla karşı karşıya. Davanın sonucunda ödenecek para açıklanmayacak, ancak Google’ın alacağı cezanın ciddi miktarda olacağı biliniyor. Cezayla ilgili son sözü, ABD Adalet Bakanlığı söyleyecek.

Benzer sebeplerle Facebook ise Cambridge Analytica faciası yüzünden ceza almış ve 5 milyon dolar ödemeye mahkum edilmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum