ABD CDC Direktörü, Koronavirüs Vakalarındaki Artıştan Endişeli

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi direktörü Dr. Rochelle Walensky, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, eyalet yönetimlerinin koronavirüs önlemlerini gevşetmesi ve ülke çapında seyahatlerin artmaya devam etmesi durumunda, ABD’nin koronavirüs vaka sayılarının kontrol edilebilir seviyede tutulabilmesinden endişe duyduğunu söyledi.

Beyaz Saray COVID-19 Müdahale Ekibi tarafından gerçekleştirilen online brifingde konuşan Rochelle Walensky, ABD’nin geçen hafta gerçekleşen yeni vaka sayılarının yedi günlük ortalamasının 53.800’e yükseldiğini, iki haftalık ortalamanın ise günde 50.000 ila 60.000 vaka arasında dalgalandığını söyledi.

CDC direktörü, ABD eyaletlerinde farklı mutasyonlardan kaynaklı artan sayıda yeni vakalar görüldüğünü ve özellikle ülkenin en kalabalık eyaleti olan Kaliforniya’da yeni bir mutasyonun yeni enfeksiyonların yüzde 52’sini oluşturduğunu belirtti.

Walensky, bütün bu sonuçlar birlikte ele alındığında, bu istatistiklerin tüm Amerikalılar için pandeminin bitmediğine dair bir uyarı işareti olması gerektiğini söyledi.

Walensky, ABD’nin salgının kritik bir noktasında olduğunu ve halkın doğru önlemleri almaması durumunda şu an Avrupa’da olduğu gibi yeni bir artışın yaşanmasından endişe ediyorum’’ dedi.

Konuşmasında Beyaz Saray tarafından açıklanan verileri paylaşan Walensky, Amerika Birleşik Devletleri’nde 81 milyon kişinin – yaklaşık yüzde 25’i – en az bir aşı olduğunu ve 41 milyon kişinin yaklaşık yüzde 13’ünün tamamen aşılandığını bildirdi. Walensky, 65 yaşın üstündekilerin yüzde 69’unun en az bir doz aşılandığını, yüzde 42’sinin ise tamamen aşılandığını söyledi.

Walensky, salgının erken dönemlerinden itibaren ilk kez 65 yaş altındaki hastaların hastane acil servislerinde daha yüksek oranla tedavi görmesi aşıların işe yaradığına işaret etmektedir dedi.

Ayrıca brifingde, ABD’nin en iyi bulaşıcı hastalıkları uzmanı Dr. Anthony Fauci, AstraZeneca aşısının ABD’deki son test sonuçlarını iyi haber olarak değerlendirdiğini söyledi. Fauci, bu denemeler, aşının tüm yetişkinler arasında en az yüzde 79 etkili olduğunu gösterdi ve aşıların test edildiği kişilerde herhangi bir ciddi yan etki görülmedi dedi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, AstraZeneca aşısını ABD’de kullanım için henüz onay vermedi. Şirket, “önümüzdeki haftalarda” Amerika Birleşik Devletleri’nde izin almayı planladığını açıkladı.

Yorumlar

yorum