Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

TCMB’den sıkı duruşun devamında “kararlılık”

Adsız.jpg

TCMB bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında da politika faiz oranlarını değiştirmedi.

Buna göre haftalık repo faizi %8.0, gecelik borç verme faiz oranı %9.25, geç likidite penceresi faiz oranı %12.25, gecelik borçlanma faiz oranı ise %7.25’te sabit bırakıldı. TCMB’nin uzunca bir süredir ağırlıklı ortalama faizini %12.0’nin biraz altında tuttuğunu biliyoruz. Ancak enflasyonun %11.20 seviyesine gelmesi, Ekim ayı enflasyonunun bunun da üzerinde gerçekleşecek olması, beklentilerin hızlı bir şekilde bozulma göstermesi ve dahası gelecek yıl için %5.5’lik büyüme hedefi TCMB’nin enflasyonla mücadelesini zorlayan ana unsurlar. Bunun üzerine kurdaki yukarı seyrin kalıcı olma riski enflasyona geçişkenlik dolayısıyla fiyatlar üzerinde baskı oluşturacaktır.

Tam da bu nedenle TCMB’nin yayınladığı faiz notunda “enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon göstergelerine ilişkin gelişmeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaya devam etmektedir” denilmiştir. Yani ne demek istiyor TCMB? O kadar uzun süre yüksek kaldı ki yeni fiyatları oluşturan piyasa aktörleri tüm yeni fiyatlamaları beklenen enflasyona göre değil bu yüksek enflasyon seviyesine göre yapacaktır. Bu da enflasyondaki düşüşün hatta yüksek seviyelerde katılaşmanın önünü açabilecek bir risk. Tüm bu riskler dolayısıyla TCMB’nin sıkı duruşunu bozması kısa vadede mevzu bahis olamaz. Şimdilerde enflasyon baz etkisiyle düşse de TCMB de faiz oranlarını gevşetse diye heveslenenler bu riskleri görmezden gelirlerse, dahası TCMB yine enflasyonda kalıcı düşüş gerçekleşmeden faiz indirme hatasına düşerse bunun bedelini kurda yeni rekorlarla öderiz. TCMB’nin faiz kararı notunda da sıkı duruşun sürdürüleceğine “kararlılıkla” ifadesini eklemesi TCMB’nin 2018 ilk çeyrekte enflasyonda düşüş görülse dahi kalıcılığını test etmek için faiz indirimleri konusunda acele etmeyeceğini düşündürüyor.

Yazıyı paylaşın:

Özlem Derici Şengül Hakkında

Meslek hayatına Globalsource Partners Türkiye'de Asistan Ekonomist olarak başlayan Özlem Derici Şengül, Erste Securities İstanbul, Ata Yatırım ve Deniz Yatırım’da Başekonomist olarak görev yapmasının ardında şu anda kendi girişimi olan Spinn Eğitim ve Danışmanlık şirketinin kurucu ortağı olarak görev yapıyor. Ekonomist olarak çalışmasının yanı sıra Bilgi Universitesi Mezunlar Derneği, Deloitte Academy, Yapı Kredi Bankacılık Akademisi gibi kurumlarda Ekonomik Verileri Anlama ve Analiz Yöntemleri eğitimleri vasıtasıyla finansal okuryazarlık alanında hizmet vermiştir. Şu anda İstanbul Bilgi Universitesi Yönetici Geliştirme Merkezi ile eğitim organizasyonlarında yer alan Şengül, İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisat bölümünü burslu olarak bitirmiş; aynı üniversiteden Finansal İktisat master derecesi bulunmaktadır.

Top
big data blogu