Kimse sihirli değnek beklemesin

sihirli-degenek.jpg

Ülke olarak siyasi tarihimiz açısından önemli bir dönemeci geride bıraktık. Tüm değişikliklerin hayata geçmesi 2019’u bulacaksa da aradaki dönemde kat edilen yol önemli bir gösterge niteliği taşıyacak.

Referandum sonuçlarının ekonomi ve piyasalar açısından etkilerini kısa ve uzun vade olarak değerlendirmek gerekiyor. Kısa vadede çıkan sonuç tam piyasa dostu denilen cinsten ve referandum öncesi görülen pozitif havanın bir süre daha devam etmesine neden olabilir. Ancak reel sektöre dönüp bakacak olursak beklentilerin daha mütevazi ve temkinli olduğunu görüyoruz. Daha şimdiden kurdaki hafif yukarı seyir öyle gösteriyor ki finansal piyasaların odağı yeniden yurtdışı gelişmeler olmakta gecikmeyecek. Orta vadede ise piyasaların seyrini yurtdışının yanı sıra reel sektörün ekonomik performansı belirleyecek.

Bu hafta açıklanan ve %13’e vuran işsizlik, 14.5 mlr TL ilk çeyrek bütçe açığı (geçen sene aynı dönemde açık sıfır), %8.27’ye yükselen 12 ay ileriye dönük enflasyon beklentisi hiç öyle parlak bir makro resme işaret etmiyor. İşsizlikte istihdam seferberliğinin etkilerini göreceğiz, enflasyonda baz etkisi var, bütçede de geçici teşviklerin etkisi var diyebilirsiniz. Ancak tüm düzeltmeler hayata geçtiğinde dahi tek haneli işsizlik oranını yakalamakta, enflasyonu hedefe yaklaştırmakta, bütçeyi geçen sene ilk yarıdaki güçlü seyrine döndürmekte zorlanıyor olacağız. Kalıcı bir düzelme görmek için çok çalışmamız gerekecek ve bu ancak odak yeniden ekonomiye dönerse ve kalıcı ekonomik büyümeyi tesis etmek için gerekli önlemler alınırsa söz konusu olabilecek. Buradan geçici önlemler hemen ortadan kalksın anlamı çıkmasın. Toparlanmanın gerçekleşmesi için bu önlemlerin bir süre daha devam etmesi ve bizlere zaman kazandırması gerekiyor. Ancak mesele bunların süreli olmasında.

Desteğe ihtiyaç duymadan ekonominin çarklarının döner hale gelmesi gerekiyor. Bunun için de büyümenin sihirli değnekle olmayacağının son derece farkında olan iş dünyası sabırsızlıkla reform gündeminin yeniden ön planda olması, dönüşüm programlarında yer alan yapılacaklar listesinin hayata geçirilmesi, sanayi 4.0 hazırlıklarının yapılmasını bekliyor.

Özlem Derici Şengül

@ozlemderici

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum