Rus turistlere kötü haber: Türkiye’de tatil fiyatları artıyor

1029765804.jpg

Türkiye, 2016’da turizmde yaşanan krizin ardından bu yıl Rus turistlerin en çok tercih ettiği güzergahlar arasında tekrar ilk sırada yer aldı. Rusya’dan Antalya, Side, Belek ve Bodrum’a turist akışı yüzde 40 oranında arttı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) verilerine göre, ilk 9 ayda Türkiye’ye geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24 daha fazla olarak 5.12 milyon Rus turist geldi. Sonbaharın ilk iki ayında Türkiye’deki otellerdeki doluluk oranı yüzde 80-90’a ulaştı.

ATOR’un açıklamasına göre, gelecek yıl Rus turistler için Türkiye’de tatil fiyatları artacak. Sputnik’e konuşan ATOR Başkanı Maya Lomidze, Türkiye’deki tatil fiyatlarının yükselmesinin talep artışıyla ilgili olduğunu söyledi.

‘TALEP ARTIŞININ SEBEBİ DÜŞÜK FİYATLAR’

Lomidze, Türk tatil beldelerine yönelik talep artışının da görülmemiş, hatta ‘zararına’ denebilecek düzeyde fiyatlar sunulmasından kaynaklı olduğunu ifade etti. Ancak görünüşe göre, gelecek yıl fiyatlar böyle kalmayacak. Türkiye’nin ihtiyacı olan Rus turistleri çekip turist sayısını arttırmaktı ve istenene ulaşıldı.Lomidze “Toplam Rus turist sayısı 5 milyondan fazla. Bu rekor bir sayı. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Otelciler Birliği de kârın arttırılması gerektiğini belirtti. Çok düşük fiyatlarla belirli bir düzeyde kâr elde etmek imkansız. Fiyatlar ayrıca Türkiye içindeki ekonomik durumu da etkiliyor. Türk otelcilerin Rus partnerleriyle yaptığı görüşmeler de bizi bir sonuca götürüyor, fiyatlar hiç kuşkusuz artacak” dedi

‘YÜZDE 10-30 ARASI BİR ARTIŞ OLACAK’

Diğer yandan fiyatların ne kadar artacağı konusunda akıllarda bir soru işareti var. Fiyatların iki kat artacağı yönünde söylentiler mevcut, fakat Lomidze çok keskin bir artışın olmayacağı, bu artışın maksimum yüzde 10-15 ilâ yüzde 30 oranında olacağı görüşünde.

MISIR GÜZERGÂHI AÇILIRSA FİYATLAR DEĞİŞEBİLİR’

Lomidze “Türkiye’de yaz tatili için turlar Ocak-Şubat döneminde alınabilir, zira pazardaki durum bu dönemde daha uygun olabilir. Mısır’daki tatil noktaları Rus turistler için tekrar ulaşılabilir olursa, fiyatlar yeniden değişebilir. Talep geçen yılki erken rezervasyon dönemindeki kadar yüksek olmazsa da değişiklik görülebilir. Ancak her halükârda 2018 yazından daha yüksek fiyatlar olacak” dedi.

‘EURO KULLANIMINA GEÇİŞ DE FİYAT ARTIŞINA YOL AÇTI’

Uzmanlara göre, önümüzdeki sezon fiyatlarda yaşanacak artışta sadece Rusya’dan değil, Avrupa’dan gelen turist sayısının yükselmesi de etkili.
Lomidze, bu artışta hesaplamalarda euro kullanımına geçilmesinin de payı olduğu görüşünde. Nitekim Anex Tour, Coral Traval ve Sunmar şirketleri bu ay satışlarda euro kullanımına geçti.

‘TÜRKİYE, YENİ YIL TATİLİ İÇİN DE İLK 10 TERCİH ARASINDA’

“Yaz sezonuna 6 ay daha var, peki Rus turistler yeni yıl tatili için Türkiye’yi tercih edecek mi?” sorusunu yanıtlayan Lomizde şunları söyledi: “Türkiye hiç kuşkusuz en çok tercih edilen 10 nokta arasında. Bu da bu yıl bir dönüm noktası olarak görülebilir, zira geçen yıl yeni yıl tatillerinde Türkiye o kadar da çok tercih edilmemişti. Yeni yıl tatillerinde Rusların en çok tercih ettiği noktalar Tayland, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Vietnam.”

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum