“Kleopatra plajı” her yıl 2 milyonu aşkın turist çekiyor

kle.jpg

Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi Kleopatra’nın altın renkli iri taşlı kumlarına uzandığı, ışıltılı mavi berrak sularında yüzdüğü rivayet edilen Alanya’nın simgelerinden Kleopatra plajı, her yıl 2 milyona yakın turisti ağırlıyor.

Turizm merkezi Antalya’nın Alanya ilçesi, tarihi yarımadasıyla milattan önce ve milattan sonra yaşamış birçok medeniyetin izlerini taşıyor. Anadolu Selçuklu Devleti’nin yazlık başkenti de olan Alanya, milattan önce 69-30 yıllarında yaşamış Mısır kraliçesi Kleopatra’dan adını aldığı rivayet edilen plajıyla, bölge turizmine katkı sağlıyor.

Şehir merkezinde bulunan plaj, altın renkli kumu, denizinin güzelliği ve sahilinin çekiciliğiyle, ilçeye gelen turistlerin denize girdiği en önemli noktalardan biri. “Deniz kum güneş” üçlemesinin güzel bir örneği olan plajın uzunluğu ise 2 kilometreyi buluyor.

Plaj çevresinde bulunan otellerin üye olduğu Kleopatra Otelciler Derneği Başkanı Servet Şakiroğlu, Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın denize girdiği rivayet edilen plajın, bugüne kadar milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırladığını söyledi.

Avrupalı turistlerin bu plaja ilgisinin daha yoğun olduğunu belirten Şakiroğlu, “Orta Avrupa, Almanya, Baltık Cumhuriyetleri, İskandinavlar ve Ruslar ağırlıkta. Geçen yıl ile bu yıl arasında yüzde 20’lik bir artış bekliyoruz. İyi bir sezon geçireceğimizi umut ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum