Bakan Çavuşoğlu, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı’nı ziyaret etti

bakan-cavusoglu-spor-ve-alternatif-turizm-kongre-ve-fuarini-ziyaret-etti_9677a59.jpg

Bu yıl ikinci kez kapılarını açan Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı’nın bugünkü ziyaretçisi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada “Bu sene 165 ülkeden 5 binden fazla alım heyeti geldi, yüzde 25’lik bir artış var” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Antalya’da bu yıl ikincisi düzenlenen Cumhurbaşkanlığı himayesindeki ’HESTOUREX Fuarı’nı ziyaret etti. ANFAŞ Expo Center’de düzenlenen fuarda stantları gezen Bakan Çavuşoğlu’na golf ve masa tenisi oynadı. Tüm stantları tek tek gezen Çavuşoğlu, Pakistan standında kendisine verilen yöresel şapkayı başına taktı ve pek çok katılımcı ile de hatıra fotoğrafı çektirdi.

“Farklı destinasyonlardan ziyaretçi geldi”

Geçen yıl da fuara büyük bir ilginin olduğunu ve 4 gün içinde 10 milyar TL’ye yakın hastane, şirket, otel, sporla ilgili tesislerin sözleşmeler yaptığını aktaran Bakan Çavuşoğlu, bu yıl da Türkiye’ye gelen turist sayısının artışında yapılan sözleşmelerin etkili olduğunu dile getirdi. Ayrıca Çavuşoğlu, “Sadece bizim etrafımızdaki ülkelerden değil, Latin Amerika’dan Asya’ya kadar, farklı destinasyonlardan turist gelmesine ciddi bir katkı sağlıyor. Ama esas itibariyle sağlık, spor turizmi alternatif turizmle bildiğimiz klasik turizmin dışına çıkarak, farklı alanlardan da gelir elde ediyoruz. Türkiye sağlık alanında son 16 yılda çok ciddi yatırımlar yaptı. Şimdi şehir hastaneleri kuruyoruz. Elbette halkımız bundan en iyi şekilde faydalanacak, milletimiz için yapıyoruz. Özel sektörde sağlık alanında çok büyüdü. Sağlık turizminden ciddi gelir elde etmeye başladık” açıklamalarında bulundu.

“5 binden fazla alım heyeti geldi”

’HESTOUREX’in tüm dünyadan gelen alım heyetlerine Türkiye’deki sağlık hizmetlerini en iyi ve en düzenli şekilde anlattığının vurgulayan Çavuşoğlu, “Geçen sene bunu yaptık, bu sene daha iyi şekilde yapıyoruz. Geçen sene 160 civarı ülkeden 4 bin 30 alım heyeti gelmişti. Bu sene ise 165 ülkeden 5 binden fazla alım heyeti geldi. Yani yüzde 25’lik bir artış var. Seneye bekli 6 bin gelecek. Bu kişiler buraya kadar gelip Türkiye’nin bu alanlardaki imkanlarını görüyorlar ve kendi ülkelerinden bu amaçla insan gönderiyorlar. Bizim özellikle tıpta, sadece hastanelerimiz değil, çok kaliteli doktor ve sağlık elemanlarımız, konaklama imkanlarımız, tıptaki ilerleme ve gelişmeler orta ve uzun vadeli tedavilerde Türkiye’yi cazip hale getirdi. Ücretlere bakıldığı zaman Batı ülkeleri ile kıyaslandığı zamanda çok uygun artlarda. O nedenle sigorta şirketleri de Türkiye’ye heyetler göndermek istiyor. Klasik turizmi geliştirelim” dedi.

“En cazip fuarı haline geldi”

Türkiye’nin bu yıl turist sayısından 2014 yılı rakamlarını da geçeceğini düşünen Çavuşoğlu, “Sadece Rusya’dan 6 milyon, Almanya’dan 5 milyondan fazla turist bekliyoruz. Bunu yapalım ama yaz aylarında gelen turistin dışında bu imkanlarımızla turizm gelirlerimizi arttıralım. İkinci senesinde dünyanın en cazip, popüler bir fuarı haline geldik. Bu yıl Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde oldu. Seneye çok daha iyisini düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum