Zivzik Narı rekoltesi ikiye katlandı

nar.jpg

Siirtli nar üreticisinin yüzü yüksek rekolte sayesinde güldü. Hasada başlayan üreticiler, ürün miktarı fazla olunca evlerini depo olarak kullanmaya başladı. Zivzik narı üreticisi bu yılın bereketli geçeceğini aktardı.

Zivzik Narı Rekoltesi 6 Bin Tonu Bulacak

Kentin Şirvan İlçesinde yoğunlaşan nar üretimi hakkında açıklama yapan Pirinçli Köyü Nar Derneği Başkanı nar hasadının başladığını, bu yıl 6 bin tonluk rekolte beklediklerini aktardı. Pirinçli Köyünde üretim yapan çiftçilerin bir bölümünün ürünlerini sattıklarını dile getiren Dernek Başkanı, bir kısmının satış için kış mevsimin beklediğini söyledi.

Hüseyin Güneş açıklamasında köydeki Zivzik narı üretiminin, pirinçten beklenen ürün miktarı ve geliri yakalanamayınca başladığını; köyde 79 hanenin büyük bölümünün nar üretimiyle geçimini sağladığını belirtti. Üreticinin yeni sezon hasadından memnun olduğunu dile getiren Güneş, “Ürün miktarındaki artış ve Zivzik narı kalitesinin yüksek olması üreticiyi memnun etti. Fiyatlarda istediğimiz seviyede olursa bu yılı iyi bir şekilde geride bırakacağız” dedi.

Evlerini Depoya Çevirdiler

Üreticinin satış için kışı beklediğini de aktaran Dernek Başkanı, kışın fiyatların daha yüksek olacağını umut ettiklerini söyledi. “Ürününü kışın satmayı planlayan nar üreticimizin bir kısmı, evlerindeki odaları boşalttı. Topladıkları narları evlerinde depoladı” diyen Güneş, bekletilen ürünlerin büyük kentlere gönderileceğine işaret etti.

Geçen yıl 6, bu yıl 18 ton ürün!

Kendisinin 6 dönümlük arazi üzerinde Zivzik narı ürettiğini söyleyerek, “2016 yılı hasadında bahçemizden 7 ile 8 ton arasında ürün topladık. Bu seneki ürün miktarımız ise iki kattan fazla oldu ve 18 tonluk ürün hasat ettik. Geçen yıl narın kilosunu bir liradan sattık. Bu seneki toptan alım fiyatları da bir lira seviyesinde yapılıyor. Fakat yeni sezon hasadında ürün miktarımız geçen yılın çok üzerinde. Bu nedenle fiyattan şikayet etmiyoruz” diyen Güneş, bereketli bir yıl olduğunu ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum