Tarım Bakanlığı çiğ süt referans fiyatını açıkladı

1034978606.jpg

Çiğ sütte tavsiye niteliğinde referans fiyatın belirlendiği Ulusal Süt Konseyi toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

Üretici, sanayici, kamu ve akademisyenlerden oluşan sektör temsilcilerin yer aldığı toplantıda hali hazırda Temmuz 2018’den bu yana 1 lira 70 kuruş olan çiğ süt referans fiyatı 1 Mayıs 2019’dan itibaren 30 kuruş artırılarak 2 TL olarak belirlendi.

Söz konusu referans fiyatın 1 Mayıs-31 Aralık 2019 tarihleri arasında geçerli olacağı belirtildi.

2 TL olarak belirlenen referans fiyata dair yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein oranlı soğutulmuş çiğ süt kriterleri değişmedi.

Geçtiğimiz haftalarda Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, bir basın açıklaması yayınlayarak, bir yılı aşkın bir süredir maliyetlerin altında üretim yapan çiftçilerin artık dayanacak gücü kalmadığını dile getirmişti.

Solakoğlu, “Yeni oluşacak fiyatın bu kaybı telafi eder nitelikte olması hayati önem taşımaktadır. TÜSEDAD olarak sürdürülebilirliği sağlamak için Avrupa Birliği çiğ süt fiyat ortalamasına tekabil eden 2,28 TL/Litre fiyatının baz alınmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Açıklanan çiğ süt tavsiye fiyatı, 1 milyon 200 bin işletmeyi yakından ilgilendiriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bakan Bekir Pakdemirli adına yaptığı yazılı açıklamada, “iUlusal Süt Konseyi üretim maliyetlerini göz önünde bulundurarak, 1 Mayıs 2019’tan geçerli olmak üzere “Soğutulmuş Çiğ Sütün” tavsiye fiyatını litre başı 2 TL olarak belirlemiştir” ifadelerine yer verdi.Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum