Silifke’de yılın ilk örtü altı kayısı hasadı başladı

fft99_mf8900369.jpeg

Turfanda meyveciliğinin merkezi olarak görülen Mersin’in Silifke ilçesinde çilek ve can eriğinden sonra sezonun ilk örtü altı kayısı hasadı da yapıldı. İlk hasatta 100 kilo kayısı, kilosu 50-60TL’den İstanbul’a gönderilirken, Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, bu yıl Silifke genelindeki bin 200 dönüm kayısı bahçesinden yaklaşık 11 bin tondan fazla hasat yapılmasının beklendiğini söyledi.

Bölgedeki mikroklima özelliğinden dolayı Türkiye’nin turfandacılık alanında ilkleri yaşadığını belirten Doygun, “Türkiye’nin ilk çilek ve can eriğini çıkaran Silifkeli üreticiler, örtü altına aldığı kayısıyı da hasat etmeye başladı” dedi.

Silifke’nin Kabasakallı Mahallesi’nde örtü altında kayısı üretimi yapan Hamza Gökler ise, yılın ilk kayısı hasadını Silifke’de yapmanın gururunu yaşadıklarını belirtirken, ilk hasat ürünlerinin de İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere kilosu 50-60 TL arasından gönderildiğini söyledi.

Dört dönüm örtü altına aldığı kayısı bahçesinden yaklaşık 4 ton ürün beklentisi olduğu ifade eden Gökler, “Ürün çok lezzetlidir. Tamamen doğal ortamda yetiştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Üretici Hamza Gökler, 4 dönümlük arazisine İspanya’dan getirttiği ’magador’ cinsi kayısı fidanı diktiğini, bu türün Akdeniz Bölgesi’nde ’erkenci’ diye bilinen diğer kayısı çeşitlerine göre 15 gün daha erken olgunlaştığını sözlerine ekledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum