Şifalı bitkilerden 507 milyon dolar gelir elde edildi

bitki-ihracatı.jpg

Türkiye, odun dışı orman ürünleri arasında olan, defne, kekik, ada çayı ve keçiboynuzu gibi bitkilerin ihracatından geçen yıl 507 milyon dolar gelir elde etti.

Ülkeler ormanlardan odun dışında elde ettikleri şifalı bitkilerin küresel pazarda satışından milyar dolarlık gelir sağlarken, kendine has kokusu ve aroması bulunan tıbbi ve aromatik otlar açısından zengin Türkiye de bu alandaki payını her geçen gün artırıyor.

Ormanları, karasal ekosistem biyolojik çeşitliliğinin yüzde 75’ine ev sahipliği yapan Türkiye, geçen yıl sonu itibarıyla odun dışı orman ürünü ihracatından 507 milyon dolar gelir elde etti.

Bu alanda geçen yıl en fazla ihracatı yapılan ürünler arasında kekik, defne, kestane, ada çayı, biberiye, sumak, keçiboynuzu, çam fıstığı ve mantar bulunuyor.

“Dünyada bu alanda ekonomik anlamda çok büyük pasta var”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye ormanlarının odun dışı ürünler bakımından çok zengin olduğunu, bunun en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

“Dünyada bu alanda ekonomik anlamda çok büyük bir pasta var ve bu pastadan en büyük payı Çin alıyor.” diyen Bakan Eroğlu, Türkiye’nin son yıllarda bu konuda çıkış yakaladığını ancak bunu yeterli görmediklerini ifade etti.

Eroğlu, her yıl hedefleri biraz daha yükselterek, pastadan almaları gereken payı artırmak için var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti.

AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum