Pazarda ‘kilo’ dönemi sona erdi! ‘Tane’ ile alma dönemi başladı

1552813573480-pazar.jpg

Açlık sınırının asgari ücretin üstünde olduğu şu dönemde vatandaş pazardan eli boş dönüyor. Eskiden 50 liraya alışverişini tamamlayabildiğini söyleyen vatandaş, şimdi poşetin dibini bile dolduramadığını ifade ediyor. Soğanın kilosu 10 lirayı, patatesin de 8 lirayı görürken artık pazarda kilo değil ‘tane’ dönemi yaşanıyor.

Cumhuriyet’Ten Seçil Demirer’in haberine göre, Büyükçekmece Kapalı Pazarı’ndaki esnaf müşteri açlığından ve maliyet artışlarından şikâyet ederken, vatandaş da pahalılıktan dert yandı. Halk artık pazara alışveriş arabasıyla değil daha çok poşetle gidiyor. Kriz yüzünden insanların para harcamak istemediğini belirten esnaf pazara getirdikleri ürünlerin bitmemesinden şikâyet ediyor.

Büyükçekmece Kapalı Pazarında bakliyat satan Ethem Tetik, iki işte çalıştığını ancak ailesini geçindirecek kadar para kazanamadığını belirterek, “Cevizin kilosunu yerinden 20 liradan alıyorum, 25 liradan satıyorum, kâr edemiyorum. Aldığım malı çoğu zaman satamıyorum elimde kalıyor. Böyle giderse pazarcılığı bırakacağım. Çünkü kazandığım kiraladığım pazar yerine ve ürünü getirme maliyetine bile değimiyor” ifadesini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum