Örnek bahçelerde fındık verimi artıyor

ornek-bahcelerde-findik-verimi-artiyor_5079354.jpg

Fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için Ordu Valiliği himayesinde, 2015 yılında uygulamaya koyulan “Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Fındık Bahçeleri Projesi” olumlu sonuçlar vermeye devam ediyor.

Ordu Valiliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından “Fındıkta Verim ve Kalite Artacak” sloganıyla Ordu’da bulunan 19 ilçe ve 41 mahallede Karadeniz İhracatçılar Birliği’nin desteğiyle uygulanan “Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Fındık Bahçeleri Projesi” kapsamında tüm örnek bahçelerde budama ve gübreleme çalışmaları tamamlandığı bildiridi.

Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Fındık Bahçeleri Projesi hakkında açıklamalar yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, fındığın hem Ordu hem ülke ekonomisi hem de dış ticaret açısından en önemli tarımsal ürünler arasında yer aldığı belirtti. Fındığın, ülke ekonomisine ciddi miktarda katkısı olduğunun altını çizen Yılmaz, dünyanın fındık ihtiyacının yüzde 25’inin Ordu’da üretildiğini hatırlatırken, fındık üretiminde belirli bir konuma gelmek için farklı projeler uyguladıklarını belirtti. Yılmaz bunlara ek olarak, “Örnek bahçelerimizde budama işlemleri İl Müdürlüğümüz uzman personelleri tarafından bizzat yapıldı. Yine bu bahçelerimizin her birinden toprak numuneleri alındı ve toprak analiz sonuçlarına göre uzman personellerimiz kontrolünde gübreleme işlemleri yaptırıldı” dedi.

“Verim 350 kilograma kadar ulaştı”

Daha önceki yıllarda dekara 80-90 kilogram mahsul alınan bahçelerde, şu anda dekara veriminin 300-350 kilograma kadar çıktığına parmak basan Kemal Yılmaz, “Uyguladığımız projeler neticesinde oluşturduğumuz örnek bahçelerimizde, lider ülkeye yakışır verim ve kaliteye ulaşılabileceğini çiftçilerimize gösterdik. Elde ettiğimiz olumlu sonuçların diğer üreticilerimiz tarafından da görülmesini sağlamak amacıyla ‘Tarla Günleri’ düzenleyerek sonuçları tüm kamuoyuyla paylaştık. Aynı şekilde yeni oluşturduğumuz örnek bahçelerden elde ettiğimiz olumlu sonuçları diğer bahçelerle mukayese ederek verim ve kalitedeki farkları üreticilerimizle paylaşmak adına bu yılki hasat döneminde de yine ‘Tarla Günleri’ düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum