Kurbanlık seçerken dikkat

kurban-fiyatlari-istanbul-2018-istanbulda-kurbanlik-fiyatlari-ne-kadar-h1530792512-b5f85d.jpg

Kilis İl Tarım ve Orman Müdürü Songül Kadıoğlu, kurban alacak vatandaşların dikkatli olması konusunda uyarılarda bulunarak, hayvan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler verdi

İl Müdürü Songül Kadıoğlu, kurban olarak alınacak hayvanın yaşını doldurup, doldurmadığının önemli olduğunu söyledi.

Kadıoğlu şöyle devam etti:

“Büyükbaş hayvan alacaksanız süt dişleri düşmüş 2 yaşını bitirmiş, 3 yaşından gün almış olması, küçükbaş hayvan alınacaksa 1 yaşını doldurmuş 2 yaşından gün almış olması gerekir. Hayvanın yaşının anlaşılabilmesi için büyükbaş hayvanlarda, ön dişlerine bakmamız gerekir. Ön alt süt dişlerinin düşerek yerine kalıcı kare şeklini andıran diğer dişlere nazaran, daha büyük ve parlak 2 dişin çıkması, hayvanın 24 ayını doldurduğunu, halk arasında kullanılan tabiriyle kapak attığını gösterir. Küçükbaş hayvan alacaksanız, seçilecek hayvanın ergin bir koyun büyüklüğünde, ebeveynlerinden ayırt edilemeyecek şekilde, yetişmiş olması gerekmektedir. Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Ayrıca hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanlar kurban olarak tercih edilmelidir” dedi.

BÜYÜKBAŞ HAYVAN NE KADAR?

Büyükbaş hayvanın bu yıl 7 bin lira civarında olması bekleniyor.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN NE KADAR?

Küçükbaş hayvanın ise bu yıl bin lira civarında olması bekleniyor.

Piyasaların durumuna göre değişiklik gösterebilecek olan kurbanlık fiyatlarının belirlenmesinde yem ve yakıt maliyetinin yanında döviz kurlarındaki durum da önem arz ediyor. Kurbanlık fiyatlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Tunç hayvan fiyatlarının enflasyonun üzerinde bir zamla piyasada olmasının muhtemel olduğunu ifade ederek, “Üretici bir yıl boyunca verdiği emeğin karşılığını almak istiyor. Dolayısıyla ağustostaki döviz kuru fiyatlarda belirleyici olacak” dedi.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum