İthal hayvanların sertifikası sahte çıktı

kurban-fiyatlari-2019-tVqH_cover.jpg

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre sertifikaların ‘sahte‘ çıkmasının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı, 12 Temmuz tarihli ‘çok ivedi’ koduyla gönderdiği resmi yazıda, İskenderun Limanı Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü’ne işlemlerin durdurulması talimatını verdi.

CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu söz konusu besilik canlı hayvanların hangi il ve işletmelerde bulunduğunun açıklanmasını talep etti.

Salgın hastalık riski

CHP’li vekil, ithalatı yapan MKA Hayvancılık adlı şirketin kendi internet sitesinde 2017-2019 yıllarında Brezilya, Uruguay ve İspanya’dan toplam 227 bin 999 baş besilik dana ithal ettiğine dikkat çekerek, “227 bin 999 baş besilik daha ithalatı yapan bir firmanın evraklarda sahtecilik yaptığı düşünüldüğünde ülkemiz hayvancılığının nasıl bir tehlike içinde olduğu açıkça görülmektedir” dedi.

Bakırlıoğlu, yasaklı bölgeden getirilerek yurda sokulan hayvanların karantina süreçlerinin Türkiye’nin değişik bölgelerindeki işletmelerde geçirmesinin salgın hastalıkların yayılması açısından büyük bir risk olduğuna işaret etti.

Bakırlıoğlu, önergede şunları sordu:

-Ülkeye girişi yapılan 2 bin 939 baş besilik dana hangi illerde, kimlere ve hangi işletmelere dağıtılmıştır?

-Belgelerin sahte olduğu anlaşıldıktan sonra bu hayvanlarla ilgili hangi işlemler yapılmıştır?

-Bu havyanlardan toplanan ve karantinaya alınan hayvan sayısı kaçtır?

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum