Doğaya zarar vermeden para kazanıyorlar

dogaya-zarar-vermeden-para-kazaniyorlar_ff07669.jpg

Marmaris’te yaşayan girişimci kız kardeşler Tülin Ahi Akın ve Gülcan Ahi Akın, solucan gübresi üreterek doğaya zarar vermeden para kazanıyor. Akın kardeşler yıllık 10 ton üretim yapmasının yanında çiftçilerde organik üretim bilincini geliştirmek ve üretimlerini arttırmayı hedefliyor.

Yıllarca İstanbul’da otomotiv sektöründe makine mühendisi olarak çalışan Tülin Ahi Akın, emekli olduktan sonra Marmaris’e yerleşti ve hep hayalini kurduğu, doğayla iç içe yaşamak için kardeşi İç Mimar Gülcan Ahi Akın’la birlikte, kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktan 1200 metrekarelik bir arazi satın aldı. Akın kardeşler, daha önce yürüttükleri organik tarım çalışmaları çerçevesinde, doğaya hiçbir zarar vermeden bir girişimde bulunmak istedi. Solucan gübresi üretmek fikrinde karar kılan girişimci kardeşler, üretim tesisini bu hayalden kısa bir süre sonra hayata geçirdi ve hala çalışmalarını yürütüyorlar.

Emekli olduktan sonra kaos ve karmaşık düzeninden dolayı İstanbul’dan ayrılma kararı aldığını belirten Tülin Akın şöyle konuştu: “Yaptığımız iş zor bir iş. Civarda üretim yapan arkadaşlar organik üretimi pek bilmiyorlar. Yavaş yavaş bunun gelişeceğini düşünüyoruz. İlerde her şey istediğimiz gibi giderse, civarda ekilip, dikilen alanların organik gübreyle yapılmasını umut ediyoruz. Çalışan bulmakta da zorlanıyoruz. Solucanı beslemek gerçekten güç istiyor”.

“Çocuklarımız için doğala dönmeliyiz”

Yaşamın doğal ortamdan gittikçe daha da uzaklaştığını söyleyen Tülin Akın, “Yaşamın doğala dönmek için çalışmak gerekiyor. Yaptığımız iş kolay değil, yılmadan çalışmak gerekiyor. Her şeyin kimyasala döndüğü günümüzde, doğala dönmek için her gün yeni şeyler öğrenmek gerekiyor. Çocuklarımız için doğala dönmemiz gerekiyor. Toprağın daha fazla kimyasalı kaldıramayacağını düşünüyoruz” dedi.

Solucan gübresi üretimi için bir yıldır çalıştıklarını belirten Gülcan Ahi Akın, “Ablam İstanbul’dan buraya yerleşmeye karar verdikten sonra, burada bir arazi satın aldık. Solucan gübresi fikri bizi çok heyecanlandırdı. Bu projenin bizden sonraki nesillere bırakabileceğimiz en büyük miras olacağı düşüncesiyle, heyecanıyla bu işe başladık. Yaklaşık bir yıldır bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

100 bin solucan ile üretime başladıklarını belirten Gülcan Akın, üretim hakkında şu bilgileri verdi: “İşe başladıktan 6 ay sonra gübre almaya başlıyorsunuz. Solucanlar katlanarak ürüyorlar. Bir yıl sonra, yıllık 15 tonluk organik solucan gübresini üretmeyi amaçlıyoruz. Gübremizi ürettikten sonra, paketlere koyup ‘Yerel Tohum ve Temiz Gıda Pazarı’nda’ satıyoruz. Ayrıca bu işi yaptığımızı duyanlar da yavaş yavaş aramaya başladılar. Burada bu işi yapmak isteyen insanlara, ücretsiz danışmanlık da veriyoruz. Buraya gelip bu işin hem keyfini hem de zorluğunu deneyimleyebilirler”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum