‘Çiçeğin başkenti’ kışa hazırlanıyor

cicegin-baskenti-kisa-hazirlaniyor_81a36bc.jpg

Türkiye’de “çiçeğin başkenti” olarak bilinen ve çiçek üretim merkezlerinin başında gelen Bayındır ilçesindeki üreticiler, kış aylarına özel dış bahçe çiçekleri üreterek soğuk havalara hazırlanıyor.

İlçede yaklaşık 20 yıl önce evlerin bahçelerinde yetiştirilen başta fesleğen ve diğer süs bitkilerinin pazarlanmasıyla başlayan süs bitkileri üreticiliği, bugün irili ufaklı 600 üretim merkeziyle Bayındır’a yıllık yaklaşık 300 milyon liralık katma değer sağlayan sektör haline geldi.

Binden fazla süs bitkisi türü üretilen ilçeden, Türkiye’deki özellikle belediyelerin talebini karşılamanın yanı sıra yurt dışına da ürün gönderiliyor.

Ağırlıklı olarak kadınların çalıştığı sektörde, kışa dayanıklı hercai menekşesi, kasımpatı ve çuha gibi türlerde üretilen çiçekler toprakla bulaşacakları anı bekliyor.

Kışlık bitkiler hazır

Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (BAYÇİKOOP) Başkanı Ersoy Sümerkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de çiçek üretimi denilince akla Bayındır’ın geldiğini ve bu alanda ilçede büyük bir sektör oluştuğunu söyledi.

Bölgede mevsimlik, yer örtücü, çalı ve ağaç türlerinde binden fazla bitki türünün üretiminin ve ticaretinin yapıldığını aktaran Ersoy, limon selvi ve yer örtücüler gibi bitkilerde ilçenin marka olduğunu ifade etti.

Ersoy, kış bitkilerin de hazırlıklarını tamamladıklarını, bitkilerin satışa hazır hale geldiğini dile getirerek, “Soğuğa dayanıklı olan bitkileri satışa hazırladık. Kışlık bitkilerde hercai menekşesi, godetya, çuha, süs lahanası gibi her iklime göre üretimimiz var. Belediyeler bazı bitkileri alacaksa Bayındır’a gelmek zorunda.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum