Büyükşehir’den tarımsal kalkınmaya destek

CONTOUR-PLOWING.jpg

MARDİN (İHA) – Mardin Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı, özellikle kırsal mahallelerdeki yoksul ailelerin geçimlerinin sağlayabilmeleri ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla Savur ilçesi ile Başkavak mahallesinde, ‘İpek Böcekçiliği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması’ programını hayata geçirdi.

Dut ağaçları ile bilinen Savur ilçesi ile Başkavak mahallesinde 33 kişinin programdan faydalanacağı belirtildi.

Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, “Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçilerimizin tarımsal kalkınmasına destek olmak amacıyla, atıl durumdaki Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığını daha da güçlendirerek faaliyete geçirdik. 2017 yılında başarılı bir çalışma dönemi geçiren dairemiz, kırsaldaki çiftçilerimizin ekonomik kalkınması için çalışmalarını 2018 yılında da artırarak devam ettiriyor.

Bu kapsamda kırsalda sıvat göletlerin temizliklerini yaptığımız gibi yeni sıvat göletlerinin yapımına başladık. Önemli tarım gelirlerinden biri olan Derik zeytini için çok kapsamlı bir çalışmayı hayata geçirdik. Zeytin popülasyonunu artırdık. Bal üreticilerine 3 bin arı kovanı dağıttık. Hindi dağıtımı, çayır ve mera alanlarının ıslahı, ahır ve barınaklara dezenfektan malzeme dağıtımı, çilek yetiştiriciliği, organik tarım, fide dağıtımı, sera bahçeleri ve fıstık ağacı dağıtımı gibi projeleri de başlattık ve devam ediyoruz. Dut ağaçları ile tanınan Savur ilçemiz ve Başkavak mahallemizin sahip olduğu değerler üzerinden ekonomik olarak kalkındırmak için ipek böcekçiliği yetiştiriciliği ve yaygınlaştırılması programını hayata geçirdik. Ön başvuruların alınmasından sonra 33 vatandaşımıza gereken destekleri vereceğiz.

Doğal kaynakların en verimli şekilde kullanılması açısında güzel bir proje oldu. Bu projeye öncü olmak güzel oldu. Çiftçilerimizin bu projeyi daha da geliştireceklerine inanıyoruz. Şimdiden çiftçilerimiz için hayırlı olsun” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum