Bursa’da çiftçiye 3 milyon adet çilek fidesi

bursada-ciftciye-3-milyon-adet-cilek-fidesi_b6fd5d1.jpg

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimin nitelikli hale getirilmesi ve artırılması çalışmaları kapsamında Bursalı 600 çiftçiye 3 milyon adet ‘albion’ cinsi çilek fidesi dağıtımını gerçekleştirdi.

İl genelinde tarımsal teknolojik altyapının güçlendirilmesi ve tarımsal verimliliğin artırılması yönünde üreticiye destek çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, planlanan faaliyetler doğrultusunda çiftçilere tohum, gübre, ilaç, fide, fidan, tarımsal alet ve makine yardımları yapılarak, tarımsal ürünlerin nitelik ve nicelik özellikleri arttıracak. İlçelerin yerel özelliklerine uygun bitkisel çeşitlerin çoğaltılması çalışmaları da ‘verilen desteklerle aynı oranda’ devam ediyor.

Kişi başı 5000’er adet

Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimin desteklenmesi çalışmaları kapsamında hazırlanan ‘Çilek Destekleme Projesi’ ile Bursa’da ‘albion’ cinsi çilek yetiştiriciliği dönemini başlatmak istiyor. Konuya ilişkin olarak Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, kentteki çilek üretiminin daha verimli hale getirilmesi hedefiyle 3 milyon adet çilek fidesinin Bursalı çiftçilerle buluşturulduğu belirtilirken, bu çilek fidelerinde Türkiye’nin en verimli türü olarak bilinen ‘albion’ cinsinin tercih edildiği vurgulandı. Sağlanan destekten Büyükorhan, Orhaneli, Keles, Osmangazi, Kestel ve İnegöl ilçelerinde bulunan 600 çiftçinin ‘kişi başı 5000’er adet olacak şekilde’ yararlandığı belirtildi.

‘Çilek Destekleme Projesi’nin başlangıcı olan ve dağıtımı tamamlanan malç serme makinalarıyla çilek tarımının modern şartlarda gerçekleşmesinin ilk adımını atmıştı.

Çilek üretimi, Türkiye’de son yıllarda gerek gıda sanayi sektöründe kullanılması gerekse taze olarak sevilerek tüketilen bir meyve türü olması nedeniyle yaygınlaşırken özellikle Bursa’da yıllık olarak 40-50 bin tonlarda seyreden üretime rağmen ekim alanlarında yıllar itibari ile azalma gözlendiği belirtildi. Bursa, son açıklanan verilere göre çilek üretiminde Türkiye’de üçüncü sırada yer alıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum