591 göl ve gölete yavru sazan bırakılıyor

gida-tarim-ve-hayvancilik-bakanligi-tarafindan-turkiyenin-en-onemli-002.jpg

Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında 59 ilde yer alan 591 göl ve gölete 5 milyon yavru sazanın bırakılmasına başlandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve deniz ve iç sulardaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi”ne ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Proje kapsamında, Bakanlığa bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri’nde üretimi devam eden 5 milyon yavru sazanı Eğirdir, Beyşehir, İznik ve Uluabat gölleri başta olmak üzere 59 ilde yer alan 591 göl ve gölete bırakılmasına başlandığını ifade eden Çelik, geçen hafta başlayan balıklandırma çalışmasının ekim ayında tamamlanacağını kaydetti.

Bakan Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu balıklar, Anadolumuzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer almakta olup vatandaşımız için kaliteli bir protein ve balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı. Aynı zamanda hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olmaya devam ediyor. Sazan balığıyla beraber her yıl ortalama toplam 5 milyon adet kalkan, Mersin ve Karadeniz alabalığı yavruları göl ve göletlere bırakılıyor. Bu yıl yapılacak balıklandırma çalışmalarıyla birlikte 2002 yılından bu yana toplam 80 milyon adet yavru balık, göl ve göletlere bırakılmış olacak. Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkün. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkan tanınması, sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz ediyor.”

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum