UEFA’dan eksi puan: Türkiye Euro 2024 için ‘insan hakları projesi’ sunmadı

DnrJ2qYXgAAIREM.jpg

UEFA, Türkiye ve Almanya’nın EURO 2024 adaylıklarını değerlendirdiği raporunda Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) insan hakları konusunda proje sunmamış olmasının ‘eksi hanesine yazıldığını’ belirtti.

Turnuvaya ev sahipliği yapacak ülkenin belirleneceği UEFA oylamasına yaklaşık bir hafta kala açıklanan raporda, iki ülkenin geçen nisan ayında sundukları adaylık dosyaları değerlendirildi.

UEFA, aday ülkeleri ilk kez insan haklarına saygı kriteri açısından da inceleyeceğini duyurmuştu.

Raporda TFF’nin dosyasının ‘siyasi ve sosyal sorumluluk ile sürdürülebilirlik kriterlerini genel olarak karşıladığı’ ancak insan hakları alanında eylem planı bulunmamasının ‘endişe konusu’ olduğu belirtildi.

“TFF, EURO 2024’ün tüm aşamalarında insan haklarını koruma ve göz önünde bulundurma sözü verdi. TFF, Türk hükümetinin insan hakları konusundaki desteğinin sürdüğünü ve 2000 yılından beri temel hak ve özgürlüklere tam saygıyı sağlamak için kapsamlı bir reform uygulandığını teyit ettiğini aktardı”denilen raporda, “Ancak insan haklarının korunması konusunda EURO 2024 turnuvasıyla ilgili hiçbir özel proje sunulmadı” diye eklendi.

Ulaşım ve otel kapasitesi

Raporda, Türkiye’nin turnuva sırasında taraftarların ülke içinde rahat bir şekilde seyahat edebilmeleri için 2024 yılına kadar ulaşım altyapısını büyük oranda geliştireceğine dair güvence verdiği bildirildi. Ancak UEFA, “Belli zaman dilimi içinde yapılacak olan bu işlerin boyutu risk oluşturuyor. Özellikle de uluslararası ve yurt içi seyahatlerin birkaç havalimanına bağlı olduğunu da dikkate aldığınızda” diye ekledi.

Raporda, Türkiye’deki bazı kentlerdeki sınırlı otel kapasitesinin de ‘endişe konusu’ olduğu belirtildi.

UEFA ayrıca, Türkiye’deki ‘son ekonomik gelişmelerin, planlanan kamu yatırımlarını baskı altına alabileceği’konusunda uyarıda bulundu.

Vergi muafiyeti Türkiye’nin artı hanesinde

Vergi muafiyeti güvencesi veren Türkiye mali menfaat açısından UEFA nezdinde bir adım öne çıkıyor.

Raporda, Türkiye’de alkollü ürünlerin reklamı konusunda getirilen kısıtlama da yer aldı. UEFA, bu durumun örneğin ‘bir bira şirketiyle sponsorluk anlaşması imzalanması hâlinde sorun yaratabileceğine’ dikkat çekti.

Almanya’nın EURO 2024 adaylık dosyasında yer alan 10 stadyum da kullanımda. Türkiye’nin ise 10 stadından yedisi hâlihazırda hizmet veriyor. İstanbul’daki Atatürk Olimpiyat Stadyumu ve Ankara’daki 19 Mayıs Stadyumu yeniden inşa edilecek. Antalya Stadyumu ise büyük oranda yenilenecek.

Raporda, Almanya’nın statların turnuva sırasındaki kullanımı için UEFA’dan kira ücreti istediği belirtilirken, Türkiye’nin böyle bir talepte bulunmadığı duyuruldu.

EURO 2024’e ev sahipliği hakkını kazanacak ülke, 27 Eylül perşembe günü İsviçre’nin Nyon kentinde UEFA Yönetim Kurulu’nun 17 üyesinin katılımıyla yapılacak oylama sonucunda belli olacak.

Avrupa Şampiyonası ev sahipliği için dördüncü kez aday olan Türkiye, EURO 2016 için girdiği yarışı bir oyla Fransa’ya kaybetmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum