ŞL’nde değişim Galatasaray’ın kasasına yaradı

38-milyar-avroluk-sampiyonlar-ligi-ceyrek-finali_b06952c.jpg

Dünya Gazetesi yazarı Tuğrul Akşar “Şampiyonlar Ligi’nde parasal ödül dağıtımında önemli değişme” isimli yazısında  Şampiyonlar Ligin’nde yapılan düzenlemeden dolayı Galatasaray’ın kazanacağı paranın da artacağını açıkladı.

“Galatasaray Şampiyonlar Ligi’nden 55 milyon euroyu nasıl kazanır?

Geçen haftalarda Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, kulübün Şampiyonlar Ligi’nden bu sene 55 milyon euro’ya yakın bir gelir elde edeceklerini beyan etti. Mustafa Cengiz yaptığı açıklamayla: “Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’nde sonuncu bile olsa, 40 milyon euro kazanacağını, ayrıca Türkiye’den giden tek takım olduğu için ilave 10 milyon euro daha alacağını ve toplam gelirin 55 milyon euroya ulaşacağını” ifade etmişti.

“Galatasaray başkanının açıklamasına açıklama” başlığıyla twitter’da konuya ilişkin görüş ve değerlendirmelerimi paylaşmış ve Galatasaray’ın sonuncu bile olsa, bu tutarda bir parayı kazanmasının mümkün olmadığını, aksine bir önceki sezon çok iyi performans sergileyen Beşiktaş’ın topladığı puanın ve performansın üzerine çıkması halinde, en iyi senaryo ile kulübün kazanacağı paranın bu tutara yaklaşabileceğini belirtmiştim.

Galatasaray bu sezon Şampiyonlar Ligi’nden kaç para kazanır?

Galatasaray Şampiyonlar Ligi 2018/19 sezonunda, bir önceki sezon Beşiktaş’ın performansının üzerine çıksa bile, UEFA’nın yeni parasal ödül dağıtımındaki değişiklik ile bu sezondan itibaren “Team Coefficient Ranking” kriterini uygulamaya almasıyla, Şampiyonlar Ligi’nden kulübün elde edeceği olası gelirin düşeceğini ifade etmiştim. Yaptığım hesaplamalara göre, (en iyimser senaryoyla) Galatasaray bu sezon grupta en fazla puanı toplayarak, gruptan lider çıkıp son 16’ya kalsa bile ulaşacağı parasal gelir maksimum 55.8 milyon euro civarında olacak. En düşük performansta ise kulübün kazanacağı para 32.8 milyon euroyu geçmez.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum