PFDK dişini bilemiş: Terim’e 21 maç bekleniyor

0x0-galatasaray-ve-fenerbahceye-agir-fatura-1541581021641.jpeg

TFF, Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin PFDK sevklerini nedenleriyle açıkladı. Galatasaray’da Başkan Mustafa Cengiz, Abdurrahim Albayrak ve Mariano dahil 7 kişi tedbirsiz, Fenerbahçe’de ise Soldado ve Jailson tedbirli, 2 kulüp görevlisi de tedbirsiz olarak PFDK’ya sevk edildi. Fanatik yazarı ve eski hakem Deniz Çoban, PFDK sevklerini değerlendirdi.

Donk ve Rodrigues’in sevkine bakınca, TFF’nin bu kez acımasız davranacağını hissediyorum. Yani TFF ‘Dişini bilemiş’ benden söylemesi.

Mustafa Cengiz

Sportmenliğe aykırı açıklamaları nedeniyle sevk edilmiş. 45-120 gün hak mahrumiyeti, 30 bin ila 140 bin TL arasında para cezası alması kaçınılmaz.

Fatih Terim

2 ayrı madde, 3 ayrı suçtan sevki yapılmış. Terim’in ‘hakaret, tehdit ve sportmenliğe aykırı açıklamaları’ bu sevke sebep gösterilmiş. Disiplin Talimatı’na göre her bir suç unsurunun karşılığı 3-7 maç men cezası. Tek bir suçu sabit bulunursa 3-7 maç, iki suçu sabit bulunursa 6-14 maç, üç suçu da sabit bulunursa Terim’i bekleyen acı reçete 9-21 maç men cezası olarak görünüyor.

Hasan Şaş

Bir acı reçete de onu bekliyor. ‘Saldırı’ suçundan sevk edilmiş. 5-10 maç ceza öngörülüyor. Olayların dışında olmasına rağmen, olaya dışardan dâhil olması, sürdürmesi, oyuncuları kovalaması; cezanın alt sınırdan uzaklaşılarak verilmesine sebep olacak. Alacağı ceza 5 maçı geçer.

Ndiaye

Onun sevki de ‘Saldırı’dan. 5-10 maç ceza öngörülüyor. Ancak Ndiaye için 12. Madde devreye girebilir. ‘Haksız Tahrik’ gerekçe gösterilerek cezası 2 maça kadar inebilir.

Donk

Hakem kırmızı karta gerek görmemişti ama Hukuk Müşavirliği görüntülerden-Ben doğru bulmuyorum- sevkini yaptı. O da ‘Saldırı’dan sevk edildi. Uzaktan koşarak gelip Harun’a diziyle vuruyor. Hafifletici bir neden de görünmüyor. 5-10 maç ceza onu bekliyor.

Rodrigues

O da görüntülerden, ‘Saldırı’ gerekçesiyle -Bu sevki de doğru bulmuyorum- sevk edildi. 5-10 maç ceza alacaktır.

Mariano

Cezalı olduğu halde akredite alana girerek, talimatlara aykırı hareket etmiş. 5 bin ila 60 bin arasında para cezası onu bekliyor.

Jailson

Onu bekleyen ceza da 5-10 maç. Rakibine tokat atarak, olayları körükleyen kişi oldu. Cezası alt sınırdan uzaklaşılarak verilebilir.

Soldado

Olayları başlatan kişi konumunda. ‘Saldırı’dan sevki yapılmış. 5-10 maç arası ceza onu bekliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum