Fenerbahçe’de “HeForShe” projesi tanıtıldı

fenerbahce-den-heforshe-ile-isbirligi-11420990_o.jpg

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin Eylül 2014’te başlattığı ve Koç Topluluğu’nun Türkiye’deki ana destekçisi olduğu “HeForShe” hareketi ile “Birlikte Eşitiz” diyerek güçlerini birleştirmesinin ardından, basın kuruluşlarının spor müdürleriyle bir araya geldi.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleştirilen sohbet toplantısına Başkan Koç’un yanı sıra Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu ve Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi Türkiye Ülke Direktör Vekili Dr. Sabine Freizer da katıldı.

Toplantıda konuşan Ali Koç, hedeflediği noktalardan birinin kadının sporda daha fazla yer alması olduğunu belirterek, “Bizim 41 bin kombinemizin sadece yüzde 5’i kadın. Bu yeterli değil. Türkiye’de lisanslı sporcu sayısına baktığımız zaman 5,4 milyon erkek varken 2,9 milyon kadın var. Fenerbahçe’nin sporcularına baktığımız zaman bin 545 sporcu arasında yüzde 31,2 oranıyla 483 kadın sporcumuz var. Bu rakam da yükselmeli. Böyle bir konuda Fenerbahçe camiası olarak sorumluluk almanın Fenerbahçe markasına olan duygusal bağı çok çok arttıracağına da inanıyorum. Türkiye’de ciddi bir sorun olan cinsiyet eşitliği konusunda mesafe kat etmemiz çok önemli.” diye konuştu.

Fenerbahçe markasının hem sportif anlamda hem de sosyal sorumluluk bilinciyle iyi tanınmasını istediklerini aktaran Koç, “Kadın ve kız çocuklarına yönelik her türlü ayrımcılığa ‘sıfır tolerans’ diyoruz. Cinsiyet içerikli tezahüratlara ‘hayır’ diyoruz. Bu da bir geceden bir geceye olmayacak. Yarın öbür gün bir maçta işler kötü giderken, ‘İşte Ali Koç böyle demişti. Tribünde 30 saniye böyle bağırdılar’ demeyin. Büyük resme bakın lütfen. Az önce de ifade ettiğim gibi hem sporcu hem de taraftar olarak kadınların ve kızların varlığını arttırmak için rol model ve sözcü olacağız. Sporcularımız, topluma örnek ve rol model olacaklar.” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum