Yarıyılda beslenme alışkanlığına dikkat!

yariyilda-beslenme-aliskanligina-dikkat-416940-5.jpg

Okul çağındaki çocukların hem gelişimlerinin devam etmesi hem de yemek yeme alışkanlıklarının oluşturulması açısından doğru beslenmelerinin son derece önemli olduğunu hatırlatan uzmanlar, yarıyıl tatilinde de çocukları sıkmayan kurallarla beslenme alışkanlıklarının devam ettirilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Çocukların kas ve kemik gelişimi hızlı devam ettiği için tatil döneminde de sağlıklı beslenme alışkanlığının mümkün olduğunca devam ettirilmesi gerekiyor. Bu noktada ebeveynlere önemli görevler düştüğünü belirten uzmanlar, okul döneminde zaman bulunamayan besleme alışkanlıklarının kazandırılması konusunda da tatili avantaja çevirebileceklerini belirterek tavsiyelerini şöyle aktarıyor:

Birlikte meyve salatası yapın: Çocukların kan şekerini dengeleyerek bir sonraki öğüne kadar tok kalabilmelerini sağlamak ve abur cubura yönlenmelerini önlemek için ara öğünlere özen göstermeniz gerekiyor. Çocuklarla birlikte hazırlanacak olan ara öğünlerin tatilde hem kaliteli zaman geçirilmesine hem de besinleri daha yakından tanımalarına yardımcı olacaktır. Örneğin; beraber yapılan bir meyve salatasında anne, meyvelerin yararlarını öğreterek çocuğuna meyve yeme alışkanlığı kazandırabilir. Yoğun çalışma temposunda bu zor iken tatil bir fırsat olarak görülebilir.

Fast food yiyecekleri tercih etmeyin: Çocuğunuzu mümkün olduğunca fastfood besinlerden uzak tutmanız onun için sağlıklı bir tutum olacaktır. Çocuğunuzun isteyebileceği fastfood besinlerin benzerlerini evde sağlıklı metotlarla siz de pişirebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz patates kızartması seviyor ve onu yemek istiyorsa, fırında elma dilimli patates pişirebilir ve onu mutlu edebilirsiniz. Eğer çocuğunuz bir öğün bu besin gruplarından birini eksik tüketirse diğer öğünde bu eksiklerini tamamlamalısınız. Eğer çocuğunuzla birlikte bu yarıyıl tatilinde seyahate çıkmayı düşünüyorsanız çocuğunuzun beslenmesi ile ilgili dikkat edilecek noktalar daha fazladır. Öncelikle çocuğunuzu açık satılan besinlerden uzak tutmanız gerekir çünkü bu tür besinler, besin zehirlenmesine neden olarak tatilinizi zehir edebilir.

Meşrubat yerine limonata tercih edin: Eğer çocuğunuzun sebze ve meyve tüketimi yetersiz ise meşrubat yerine taze sıkılmış meyve sularını ve %100 meyve ve sebze sularını, vitamin ihtiyacını karşılamak için kullanabilirsiniz. Tatilde olan çocuğun unutmak istediği diğer bir besin de süt olabilir. Eğer çocuğunuz süt içmekte zorlanıyorsa, güvenilir kurumlardan alacağınız sütlü tatlılar da sağlıklı seçimler olabilir. Çocuğunuzun düzenli olarak tüketmesi gereken besin grupları; süt ve süt ürünleri (süt, yoğurt, ayran, sütlü tatlı gibi), et ürünleri (kırmızı et, köfte, tavuk, balık), ekmek benzeri besinler (pirinç, bulgur, makarna, ekmek gibi) ve sebze-meyvelerdir. Okul çağındaki bir çocuğun ortalama olarak günde 2 su bardağı süt veya yoğurt, 1–2 dilim peynir, 3–4 köfte kadar et veya tavuk veya balık, 4–5 kaşık sebze yemeği, 2–3 porsiyon meyve ve 3–4 dilim ekmek veya ekmeğe benzer besin tüketmesi gerekir.

Beraber spor yapın: Tatil boyunca akşam geç yatmak, sabah geç uyanmak çocuğun alıştığı sağlıklı uyku düzeninden kopmasına neden olabiliyor. Ancak, düzenli uyku çocukların sabah daha enerjik uyanıp güne daha zinde başlamalarına yardımcı olacağından, uyku düzenini mümkün olduğunca okul dönemindekine yakın tutun. Şehir hayatında kalıyorsanız da çeşitli aktiviteler ile çocuğunuzun daha aktif olmasını sağlayın. Çünkü hareketsiz yaşama alışmış çocuklarda artan kilo problemi obeziteye ve daha sonra da birçok metabolizma hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum