Sperm sayıları son 30 yılda yüzde 39 azaldı

indir-1.jpg

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre erkeklerde sperm sayısı son 30 yılda ciddi bir oranda düştü.  Sperm sayıları 60 milyondan 15 milyona indi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre erkeklerde sperm sayısı son 30 yılda ciddi bir oranda düştü. Sperm sayıları 60 milyondan 15 milyona indi.

Avrupa kıtasında 1985-2010 yılları arasında sperm hücresinde düşüş oranının yüzde 39 olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Doç.Dr. Cüneyt Adayener “Tarım ilaçları, stres, kilo ve radyasyon erkeklerde sperm sayısını azaltıyor" dedi

Avrupa kıtasında 1985-2010 yılları arasında sperm hücresinde düşüş oranının yüzde 39 olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Doç.Dr. Cüneyt Adayener “Tarım ilaçları, stres, kilo ve radyasyon erkeklerde sperm sayısını azaltıyor” dedi

"Avrupa’da en yüksek sperm sayıları İngiltere ve Danimarka’ya ait. İspanya’da ise diğer ülkelere göre belirgin biçimde düşük sperm sayılarının olduğu görülüyor"

“Avrupa’da en yüksek sperm sayıları İngiltere ve Danimarka’ya ait. İspanya’da ise diğer ülkelere göre belirgin biçimde düşük sperm sayılarının olduğu görülüyor”

"Finlandiya, Estonya ve Litvanya’da, Güney Avrupa ülkelerine göre daha yüksek sperm sayılarının olması bu ülkelerdeki hava sıcaklık farklarıyla açıklanabilir"

“Finlandiya, Estonya ve Litvanya’da, Güney Avrupa ülkelerine göre daha yüksek sperm sayılarının olması bu ülkelerdeki hava sıcaklık farklarıyla açıklanabilir”

Sperm artırmak için yapılan tavsiyeler: Her gün bir büyük tabak salata tüketin ve salatanıza taze susam, fındık ve kabak çekirdeği ekleyin

Sperm artırmak için yapılan tavsiyeler: Her gün bir büyük tabak salata tüketin ve salatanıza taze susam, fındık ve kabak çekirdeği ekleyin

"Her gün bir büyük yeşil yapraklı sebze yiyin. Brokoli, lahana, pazı ve ıspanak olabilir."

“Her gün bir büyük yeşil yapraklı sebze yiyin. Brokoli, lahana, pazı ve ıspanak olabilir.”

"Şeker, pastörize meyve suları, kahve ve soyalı gıdalardan uzak durun. (Östrojen benzeri etkiye sahiptir)"

“Şeker, pastörize meyve suları, kahve ve soyalı gıdalardan uzak durun. (Östrojen benzeri etkiye sahiptir)”

 "Her gün yeterli antioksidan, vitamin ve mineral aldığınızdan emin olun. Bol su için"

“Her gün yeterli antioksidan, vitamin ve mineral aldığınızdan emin olun. Bol su için”
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum