Kefir ve yoğurt mucizesi: Herşeye faydası var

2188087_810x458.jpg

Vücudumuzun yönetilmesinde beyin ve kalp ikilisinin önemli olduğu yadsınamaz. Ancak yapılan araştırmalara göre; en az beyin ve kalp kadar önemli olan diğer organlarımız da midemiz ve sindirim sistemimiz.

Tıp dünyasında her geçen gün yapılan araştırmalar da bu savı doğrular nitelikte…

Son dönemde pek çok bilim insanının da ilgisini çeken “Beyin-Bağırsak Ekseni” konusu geniş bir alanda inceleniyor. Araştırmalar sonucunda insanoğlunun beyin ve sinir sistemi kadar etkili olan başka bir kontrol mekanizması tarafından yönetildiği ortaya çıkartıldı.

Bağırsaklarımız ve sindirim sistemimiz, en az beyin kadar vücudu etkileyebiliyor. Bugün pek çok hastalığın oluşmasında bağırsak ve sindirim sistemimiz önemli rol oynuyor.

Columbia Üniversitesi’nden Klinik Psikolog Dr. Bridget Callaghan, beyin ve bağırsak ekseni üzerine yaptığı araştırmalar ile bağırsak sistemimizi bir kez daha önemsememiz gerektiğini hatırlattı.

Erken yaşta maruz kalınan travma ve stresin beyin ve bağırsak üzerine etkisinin araştırıldığı deneyde, farelerin yarısı annelerinden zorla ayrıldı yarısı ise anneleri ile birlikte tutuldu.

Bu dönemde travmaya maruz kalan farelerin sindirim sisteminde yaşanan olumsuzluğun üç kuşak sonrasını dahi etkilediği tespit edildi.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum