Artık ameliyat malzemeleri de halkın cebinden çıkacak

57879_814x458.jpeg

Mersin Üniversitesi Hastanesine ameliyat olmak için giden hastalar, “Malzemeyi dışarıdan alın gelin” cevabıyla karşılaşıyor. Şahdamarına stent takılması gereken bir hastaya önce bin 500 TL fark ödemesi gerektiği ardından tıbbi malzemenin kendisinin temin etmesi gerektiği söylendi. Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, “Bu insanların hayatıyla oynamaktır. Yıllarca sigortasını, vergisini ödemiş vatandaşa eziyettir.” dedi

Ekonomik krizin etkilediği alanlardan biri de sağlık sektörü oldu. Daha önce borçlarıyla gündeme gelen üniversite hastaneleri artık tıbbi malzeme de tedarik edemiyor. Son olarak Mersin Üniversitesi Hastanesine tedavi olmak için giden hastalara tıbbi cihazları dışarıdan getirmeleri durumunda ameliyat olabileceklerinin söylenmesi tepkiyle karşılandı.

‘AMELİYAT OLACAKSAN STENTİ KENDİN ALACAKSIN’

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, kendisine ulaşan bir hasta yakını sayesinde konunun vahametinin gözler önüne serildiğini ifade etti. CHP’li Gökçel, “Şahdamarına stent takılması gereken bir hastaya önce 1500TL fark ödemesi gerektiğini ardından da ancak tıbbi malzemenin tamamını kendilerinin temin etmesi halinde ameliyat olabileceğini söylemişler” dedi.

‘VATANDAŞIN HAYATIYLA OYNUYORLAR’

“Olay üzerine görüşülen medikal firması tüm malzemelerin 4200 TL’yeedinilebileceğini, ameliyat sonrasında SGK’dan SUT fiyatları üstünden geri ödemenin olduğunu söyledi” diyen Gökçel, “Vatandaşa ‘paran yoksa yaşama’ diyorlar. Genel Başkanımız AK Parti iktidarı adaletsizlik demektir, AK Parti iktidarı israf demektir derken sonuna kadar haklı. Uçan saraylarına kaçan saraylarına para yetiştirmek için vatandaşın hayatıyla oynuyorlar” dedi.

Gökçel, “Sağlık hakkından, vatandaşın hayatından tasarruf ediyorlar” diyerek duruma tepki gösterdi.

TIBBİ MALZEMELERE YÜZDE 50 ZAM

Kendisine iletilen iddialara göre medikal firmalarının Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) belirtilen miktarın en az yüzde 50 fazlasını talep ettiği ve bu nedenle hastanelerin firmalarla anlaşamadığını söyleyen Gökçel, vatandaşın aradaki miktarı ödemesinin de kabul görmediğini belirtti.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum