Ameliyatta hayatını kaybetti: Doktor kusurlu bulundu

20242c38c2e35efc_636x350.jpg

Gaziantep’te burun ameliyatı sonrası uyanamaması üzerine beyin kanaması geçirdiği belirlenen, 10 gün sonra yaşamını yitiren 17 yaşındaki Kübra Özürberk ile ilgili düzenlenen Adli Tıp Kurumu raporunda, ameliyatı yapan doktorun uygulamalarının, tıp kurallarına uygun olmadığı kanaatine varıldı.

Bu rapor ve ailenin daha önce yaptığı suç duyurusu üzerine savcılıkça soruşturma başlatıldı. Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyatı gerçekleştiren doktor hakkında dava açılması bekleniyor.

Burnundaki kemik nedeniyle nefes almakta güçlük çeken Ümmet- Oya Özüberk çiftinin kızları Kübra’ya, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan muayenesinin ardından, burundaki kıkırdakların alınması için 17 Ocak gününe ameliyat tarihi verildi.

Genç kız, verilen tarihte girdiği ameliyat sonrası uyanamayınca yapılan tetkikler sonrasında beyin kanaması geçirdiği belirlendi. Yoğun bakım ünitesine alınan genç kız, 27 Ocak’ta yaşamını yitirdi.

Kübra’nın ölümüyle ilgili ailenin suç duyurusuyla Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Adli Tıp Kurumu’nca hazırlanan otopsi raporu tamamlandı.

8’inci Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından hazırlanan ve soruşturma dosyasına alınan 15 sayfalık raporda, ölen Kübra’nın yakınları ile ameliyata giren sağlık mensuplarından alınan beyanlara yer aldı.

Kübra’nın beyin kanaması geçirmesi üzerine nöroloji ve beyin cerrahi uzmanlarının kontrolüne yer verilen raporda, acil ameliyat gerektiren patoloji düşünülmediğine bunun yerine medikal takip önerildiği dikkat çekildi. Raporda, şöyle denildi:

“Kişinin ölümü septorinoplasti ameliyatı sırasında meydana gelen beyin kanaması ve gelişen komplikasyonlar sonucu meydana gelmiştir. Bu kanamanın travmatik kökenli ve ameliyat sırasında meydana gelmiş olduğu cihetle, ameliyatı gerçekleştiren hekimin uygulamalarının tıp kurallarına uygun olmadığı oy birliği ile mütalaa olunur.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum