Meral Akşener duyurdu: İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ‘Kanal İstanbul’ soruşturması

1597502233306-hfghfgh.jpg

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul projesine karşı çıktığı için soruşturma açıldığını öğrendiğini duyurdu.  İBB’den yapılan açıklamada da soruşturma açıldığı doğrulandı.

Konuyla ilgili açıklamayı, Fox TV’de canlı yayın konuğu olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yaptı. Akşener, “Sayın Abdülhamit Gül’ün açıklamalarını dinledim inşallah dediğini yapar ama Sayın İmamoğlu’na Kanal İstanbul’a karşı çıktığı için devlete karşı çıkmaktan soruşturma açıldı. Soruşturmanın özelliği şu: Devletin projesine karşı çıktığı için bölücülük yapmakla suçlanıyor. Bütün bunlar nedir? Bütün bunlar sistemin tartışılmadığı, yamalı bohçaya döndüğü sistemin getirdiği sonuçlar” dedi.

İBB Sözcüsünden doğrulama geldi: İfadesinin 7 gün içinde verilmesi istenildi

İBB Sözcüsü Murat Ongun, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada Akşener’in açıklamasını doğrularken, “T.C. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği tarafından Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında ‘Ya Kanal Ya İstanbul’, ‘Kanal İstanbul’a Kimin İhtiyacı Var’ afişleri ile ilgili olarak inceleme başlatıldığı tebliğ edilmiştir” dedi. Ongun’un konuya dair açıklaması şöyle:

“İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in bugün FOX TV’de yaptığı, İBB Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında açılan Kanal İstanbul soruşturması açıklaması doğrudur.

T.C. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği tarafından Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında “Ya Kanal Ya İstanbul”, “Kanal İstanbul’a Kimin İhtiyacı Var” afişleri ile ilgili olarak inceleme başlatıldığı tebliğ edilmiştir.

Bu inceleme kapsamında afişlerin Anayasa’nın 104., 123. ve 127. maddelerinde belirtilen “İdarenin bütünlüğü ilkesine ve devlet politikasına kamu kaynağı kullanılarak muhalefet edilmesinin mümkün olmadığı” iddialarıyla yazılı ifadesinin 7 gün içinde verilmesi istenilmiştir.”

Akşener, Berat Albayrak’ın istifasını değerlendirdi

Akşener, Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin Akşener şu değerlendirmelerde bulundu:

“Özne bir zihniyetin cisimleşmiş haliydi. Bütün eğitiminin maliyeyle alakası olmaması, hiçbir tecrübesi olmaması, sadece tek vasfının Erdoğan’ın damadı olmasının Türkiye’nin ekonomisine hakim olması. 27 saat içinde dolar 1 lira düştü. Türkiye’nin dolar cinsinden borcundan bir lira şeklinde düştüğü zaman ne oluyor? 1 milyon dolar borcu olan sanayicinin 1 milyon lira kazancı oldu. Bu zihniyeti toptan gönderdiğimiz zaman ekonomi ne olur? Ben Erdoğan’ın yerinde olsam buradan çok büyük bir ders çıkarırdım. Zihniyetimi değiştirmek için bir ders çıkarırdım. Şimdi bir demokrasi tam ve kamil işletmesi lazım. Hukukun üstünlüğünü tam anlamıyla gerçekleştirmesi lazım. Adaletin hiç eksiksiz uygulanması lazım. Kurumlarımızın saygınlığının yeniden yerine konması lazım. Liyakatin, şeffaflığın öne çıkması lazım ki yatırımcı geldin.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum