Küresel piyasalar yeni haftada Fed tutanaklarına odaklandı

fed15n-2-web.jpg

ABD’de, geçen hafta Fed Başkanı Janet Yellen’ın açıklamalarının, yılın ilk yarısında en az bir faiz artırımı yapılacağına ilişkin beklentileri artırmasına karşın dolar endeksi yatay bir seyir izlerken, pay piyasalarında rekor üzerine rekorlar kırıldı. Geçen hafta açıklanan makroekonomik verilerin genel olarak beklentileri aşması ve şirketlerin 2016 yılı karlarının iyimserliği artırması ile New York borsası tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışlarını gerçekleştirdi.

Analistler, ABD’de bu hafta Fed’in Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına ilişkin tutanaklar ve Fed üyelerinin açıklamaları ile imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) takip edileceğini belirterek, bugün resmi tatil nedeniyle piyasaların kapalı olacağını ifade ediyor.

Borsa’da geçen hafta 30 Ocak 2015’ten bu yana en yüksek kapanış yaşandı

Yurt içinde, geçen hafta küresel piyasalarda artan risk iştahı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) hamleleri ile düşüş eğilimindeki döviz kurlarının desteği ile BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 0,73 değer kazanarak 30 Ocak 2015 tarihinden bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum