Fed tutanaklarının ardından dolarda düşüş

dolar-tl.jpg

Dün 3.9830’a kadar çıkarak psikolojik sınır olan 4 liranın hemen altını gören dolar/TL, içeride TCMB’nin faiz artıracağı beklentisinin güçlenmesi, dışarıda ise ABD’de enflasyona ilişkin olumsuz yorumlar ve euronun dolar karşısında güçleneceği öngörüsü ile hızlı düştü.

Fed tutanaklarının açıklanmasından sonra 3.91 seviyesine kadar geri çekilen dolar kuru, saat 07:20’de 3.9262’den işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL 4.6512 ve sterlin/TL 5.2378 seviyesinde yer aldı.

Fed, daha temkinli davranabilir

Fed tutanaklarına göre, piyasa beklentisi doğrultusunda aralık ayında faiz artışı öngörülüyor ancak, birçok üye ülkede enflasyonun uzun süre daha düşük kalmayı sürdüreceğini düşünüyor. Daha fazla üyenin enflasyondan endişe duyması, piyasalarda bankanın gelecek yıl daha temkinli davranabileceği şeklinde yorumlandı.

Bankanın para politikasını belirleyen 9 FOMC üyesi, yılın son toplantısı için 12-13 Aralık’ta başkent Washington’da bir araya gelecek. Piyasalar, bu toplantıda faiz artırılmasına yüzde 91,5 ihtimal veriyor.

ABD piyasaları bugün kapalı olacak

Bu arada ABD piyasaları ‘Şükran Günü’ nedeniyle bugün kapalı olacak. ABD’de piyasalar yarın da ‘Kara Cuma’ (Black Friday) nedeniyle erken kapanacak. Japonya piyasaları ise bugün ‘İşçilere Şükran Günü’ nedeniyle kapalı bulunuyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum