Dolar/TL’de sakin seyir

312845.jpg

Ağustos enflasyon verisi ve ardından TCMB’nin yaptığı açıklama ile dün dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL bu sabah 6.60 civarındaki seyrini sürdürüyor.

TCMB’nin dün 13 Eylül’deki PPK toplantısında parasal duruşunu yeniden şekillendirileceğini duyurması, toplantıda bir faiz artışı yapılacağı beklentisini güçlendirmiş durumda. Ancak TCMB’nin nasıl bir adım atacağına yönelik belirsizliğin TL’de anlamlı bir değerlenme hareketini engellediği belirtiliyor. Bankacılar TCMB’nin daha önce piyasayı beklentiler konusunda hayal kırıklığına uğrattığını ve 13 Eylül’de tatmin edici bir faiz artışı yapılıp yapılmayacağına dair endişelerin piyasada hakim olduğunu belirtiyor.

Öte yandan para politikasına yönelik endişelerin yanı sıra maliye politikası, BDDK’nın swap kısıtlaması gibi adımlarının yan etkileri, ekonomide sert iniş riski ve ABD’nin olası yaptırımları gibi unsurların da belirsizlik kaynağı olmaya devam ettiği belirtiliyor.

Bir bankacı, “TCMB kuru aşağı çekmese de volatiliteyi azalttı. Ancak bu sene TCMB’nin verdiği mesajlar ile algılamalar çok farklı oldu. O yüzden yatırımcı atılacak adımları görüp ona göre hareket etmek istiyor. Dolayısıyla kurda PPK’ya kadar mevcut seviyelerin etrafında hareket görebiliriz.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum